fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Zdrastveni turizam može promijeniti turističku sliku Slavonije

Hrvatski turizam ove je godine, možemo reći, u zenitu. Postoji nekoliko razloga za to. Dobar razlog za to su dugogodišnje reklamne kampanje koje su pridonijele da je Hrvatska percipirana privlačnom i poznatom destinacijom.

Međutim, ne možemo zanemariti ni činjenicu da je nekoliko mediteranskih turističkih velesila izloženo terorističkim prijetnjama, a znamo koliko sigurnost i mir destinacije utječu na dolazak gostiju. Jedan od razloga zbog kojih dolaze turisti svakako leži u potencijalu zdravstvenog turizma zbog čistog zraka, pitke vode, ugodne klime, povoljne vegetacije, termalnih voda, mora i ljekovitog blata, ali i zbog vrhunskih liječnika te kvalitete usluge i cijena u odnosu na druge destinacije.

Piše: Silvija Podoljak/Samopozitivno.com

Zdravstveni turizam kao razlog putovanja u destinaciju

Zbog ubrzanog i stresnog ritma života, neuravnotežene i nezdrave prehrane te zbog raznih ekoloških onečišćenja zdravstveni turizam postaje sve više jedan od glavnih razloga putovanja. U Hrvatskoj je turizam jedna od najvažnijih ekonomskih i gospodarskih grana, a segment zdravstvenog turizma predstavlja jednu izuzetnu nišu koja sve više postaje iskorištena u turističkim destinacijama diljem Hrvatske. Zdravstveni turizam obuhvaća sve vrste turističkih aranžmana u kojima su motivi, prvenstveno, medicinske ili zdravstvene usluge. Osnovne grane zdravstvenog turizma odnose se na medicinski, prevencijski i wellness turizam. Medicinski turizam odnosi se na liječenje bolesti, operativne zahvate te lijekove. Prevencijski turizam vezan je uz odgovornost svakog pojedinca za brigu o vlastitom zdravlju te polazi od savjesti svakog čovjeka i njegovog stila života pa podrazumijeva djelovanje protiv loših zdravstvenih navika te postizanje preventivnih ciljeva. Wellness turizam odnosi se na kombinaciju putovanja wellness i spa ponude uz kozmetičke tretmane kako bi se osjećali dobro i opušteno u svom tijelu, umu i duhu.

Briga o zdravlju do 2030. najjača svjetska industrija

Hrvatska je sa svojim prirodnim resursima i lječilišnim čimbenicima te visoko obrazovanim medicinskim kadrom jedna od zemalja koja nudi sve vrste usluga medicinskog i zdravstvenog turizma. Hrvatska danas od zdravstvenog turizma zarađuje preko 300 milijuna eura, a potencijala ima i za više od milijardu eura godišnjeg turističkog prometa. U našem okruženju Mađarska  je  najrazvijenija zemlja s konceptom zasnovanim na termalnim izvorima i vrhunskom stomatološkom turizmu, a Slovenija od zdravstvenog turizma ostvaruje i više od 3 milijuna noćenja.

U Strategiji turizma RH do 2020. zdravstveni turizam posebno je istaknut kao proizvod s izraženom perspektivom razvoja koji na globalnoj razini raste po stopi između 15% i 20% godišnje.

U Hrvatskoj se već nekoliko regija odlučilo za osnivanje klastera te se tako i regija Slavonija i Baranja odlučila slijediti iste trendove i osnovati svoj klaster zdravstvenog turizma pod nazivom Udruga za razvoj zdravstvenog turizma Pannonian Health budući da će prema predviđanjima Svjetske zdravstvene organizacije, briga o zdravlju postati najjača svjetska industrija koja će do 2030. godine činiti 22 posto svjetskog BDP-a.

Ciljne skupine koje traže usluge zdravstvenog  turizma

Svaki gost iznimno je važan, međutim kad se radi o gostima koji dolaze iz zdravstvenih razloga te konzumiraju usluge zdravstvenog turizma okrećemo se posebnim ciljnim skupinama koji se najčešće nalaze u sljedećim nišama:

  1. DINKS – tzv. parovi s dvostrukim primanjima, bez djece koji su vremenski ograničeni, ali imaju dobre financijske mogućnosti te ih zanimaju kraći odmori, dok obavljaju svoje zdravstvene obveze u destinaciji, a do informacija o ponudi dolaze putem interneta, magazina, časopisa i po preporuci svojih prijatelja.
  2. Empty nesters su radno aktivni ljudi, između 50 i 60 godina, čija su djeca napustila roditeljski dom i žive samostalno. Oni putuju tijekom cijele godine, često povezuju posao s odmorom te su skloni jednom holističkom pristupu životu koji uključuje zdravo tijelo, um i duh te obuhvaća wellness, zdravu, ekološki uzgojenu hranu, razne outdoor aktivnosti te revitalizaciju na svom putovanju. Oni su financijski osigurani, vrlo temeljito se pripremaju za destinaciju koju obilaze te se o ponudi informiraju putem preporuka, specijalizirane literature te interneta.
  3. Golden age su umirovljenici koji nemaju većih zdravstvenih problema i imaju više od 65 godina. Oni još uvijek aktivno putuju te su zainteresirani su za obilazak glavnih atrakcija. Izuzetno cijene udobnost smještaja, a za one starije među njima izuzetno je važna i dostupnost medicinske skrbi. Oni su, pak, cjenovno osjetljiviji, putuju pretežno u proljeće i jesen, a do informacija o ponudi najviše dolaze preporuke poznanika i prijatelja.

Sada kada imamo, okvirno, ciljne skupine kojima se obraćamo pri stvaranju ponuda zdravstvenog turizma destinacije važno je obratiti pažnju na stvaranje dobrih odnosa svih dionika unutar destinacije jer postoje dionici koji vide samo kratkoročnu korist iz cijele suradnje, međutim, turizam je posebna niša u kojoj se cijeni isključivo dugoročna i održiva suradnja.

Važnost povezivanja svih dionika u destinaciji

Međutim, da bi zdravstveni turizam bio konkurentniji u regiji izrazito je nužno i povezivanje sudionika na tržištu te stvaranje turističke destinacije koja se ne podudara nužno s postojećim granicama gradova, općina i županija te kao takva uključuje i obuhvaća osim lječilišta, klinika i toplica i niz drugih turističkih, kulturnih i prirodnih znamenitosti te svih ostalih dionika s kojima je potrebno ostvariti suradnju, ali svakako utemeljenu na savjesnom i svjesnom javno – privatnom partnerstvu.

Kad se priča o svjesnom poduzetništvu riječ je o suradnicima koji ne gledaju na posao samo kao profitabilnu snagu već na održivu, dugoročnu i savjesnu suradnju. Radi se o višoj svrsi koju ispunjavaju radeći posao bez obzira koristite li dentalne ili wellness usluge, iznajmljujete li apartmane, kuće za odmor ili, pak, imate kušaonicu, restoran ili neki drugi objekt na ponudi za goste koji dolaze u destinaciju zbog medicinskog, preventivnog ili wellness turizma.

Svi dionici takvih paket aranžmana trebali bi biti u mogućnosti vidjeti ono što je potrebno na tržištu i dostaviti to u traženom obliku sukladno željama i potrebama gostiju kao nadopuna vremena u kojem gosti čekaju na sljedeći tretman ili kontrolu. Prirodna je potreba da svi dionici takvog projekta surađuju te da se suradnja zasniva na višestranoj koristi u kojoj svatko donosi specifične vještine, programe i specijalizacije i na taj način i veću mogućnosti i kvalitetu turističkih programa.

Slojevita ponuda usluga koju je važno ujednačiti kvalitetom

Kad uzmemo u obzir sve navedeno ponuda usluga zdravstvenog turizma izuzetno je slojevita jer obuhvaća niz dionika iz sfere javnog i privatnog sektora. Dugoročni uspjeh polučiti će, ipak, investitori koji prepoznaju svoj interes u destinaciji te svi oni gospodarski subjekti koji su izravno i neizravno povezani s pružanjem usluga zdravstvenog turizma. Turistički dionici koji posluju unutar prehrambene i farmaceutske industrije pa do smještajnih kapaciteta koji su usmjereni na pružanje usluga zdravstvenog turizma, ali i svi oni turistički dionici koji nisu direktno vezani uz zdravstveni turizam, a predstavljaju kulturne, prirodne i tradicijske vrijednosti destinacije. Upravo zato je važna svjesnost svakog pojedinog dionika jer svi uključeni moraju biti svjesni značenja takvog gosta te pridonose njegovom doživljaju u destinaciji, ali i moguću preporuku novim gostima za dolazak u istu.