Zašto su Hrvati na dnu EU prema UN-ovu globalnom izvješću o sreći?
Zašto su skandinavske zemlje godinama u vrhu prema UN-ovu globalnom izvješću o sreći, pa i posljednjem? Najsretnije na svijetu, Fince u stopu prate Danci, Norvežani, Islanđani, a među top 10 su i Šveđani. S druge strane Hrvatska je na 75. mjestu i na dnu EU, od nas su lošiji Bugari i Grci, a bolje od nas kotiraju i Srbi, Crnogorci, Kosovari…
U objavljenom izvješću koji se temelji na tri godine Gallupovih ispitivanja o tome koliko se sretnima smatraju građani, Finska je kao i prethodnih godina zadržala vodeću poziciju.
Hrvatska je na 75. mjestu, što je napredak od sedam mjesta. Iako su ostvarili skok na ljestvici, sretnijima se osjećaju građani Kosova (46.), Srbije (70.) i Crne Gore (73), na primjer.
Talijani su 36., Slovenci 44., a Mađari na 62. mjestu. BiH je tri mjesta iza Hrvatske.
UN-ovo izvješće o sreći u svijetu poredalo je 156 zemalja prema pokazateljima među kojima su BDP, društvena potpora, očekivano trajanje života u punom zdravlju, društvene slobode, velikodušnost i izostanak korupcije.
Ovogodišnje izvješće posebno je usredotočeno na “sreću i zajednicu”, uzimajući u obzir čimbenike kao što su društveni mediji i tehnologija, društvene norme, sukobi i vladine politike.
Ljiljana Kaliterna Lipovčan, voditeljica Centra za istraživanje kvalitete življenja Instituta Pilar, napominje da se zemlje ne uspoređuju u izvješću samo s obzirom na subjektivne percepcije stanovnika nego izvješće uključuje BDP, stanje ljudskih sloboda u državi, percepciju korupcije, socijalnu podršku u društvu, velikodušnost, odnosno davanje u humanitarne svrhe i očekivani zdravi životni vijek.
– Ma koliko bismo voljeli da smo na ljestvici sreće pri vrhu, nismo. Pri dnu smo EU, a pretječu nas i susjedi. Nešto smo bolji od susjeda po BDP-u, očekivanom životnom vijeku i socijalnoj podršci, ali ne po percepciji korupcije i osobito ne po velikodušnosti. Tek oko 21% hrvatskih građana izjavilo je da su prošli mjesec dali nešto novca u dobrotvorne svrhe, u Srbiji i Crnoj Gori oko 22%, na Kosovu 39%, u BiH 33%. U Danskoj 60% građana daje u dobrotvorne svrhe, u Finskoj 43%, u Švedskoj 57%. U nas se sreća građana nakon pada uzrokovanog krizom 2008. nije oporavila, u susjedstvu je – izjavila je Kaliterna Lipovčan za Večernji List.
Na zadnjem mjestu je Južni Sudan, relativno nova afrička država nastala podjelom Sudana na sjeverni i južni. Na dnu su također Ruanda, Afganistan i Srednjoafrička Republika.
Pet zemalja koje su zabilježile najveći pad u zadnjih desetak godina su Jemen, Indija, Sirija, Bocvana i Venezuela, navodi se u izvješću.