Viški arhipelag postaje UNESCO-ov geopark?
Mreži svjetskih geoparkova UNESCO-a koju čine područja geološke i geomorfološke baštine od međunarodnog značenja, od proljeća 2019. godine moglo bi se – uz dosad jedino područje s tim statusom, park prirode Papuk – priključiti još jedno iznimno lijepo i vrijedno područje.
Na prijedlog, naime, Nacionalnog povjerenstva za svjetske geoparkove UNESCO-a, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike podnijelo je prijavu za uspostavu geoparka – viški arhipelag. Inicijativu za uspostavu ovoga geoparka pokrenuo je Hrvatski geološki institut zajedno s gradovima Visom i Komižom. Prijavu je pripremila radna skupina na čelu s Jakšom Božanićem, dipl. ing. geol., i stručnjacima dr. sc. Tvrtkom Korbarom, prof. dr. sc. Joškom Božanićem, dr. sc. Josipom Belmarićem i Dalkom Zanki, dipl. ing. biol.
Područje viškog arhipelaga značajna je zona Jadranskog mora unutar koje je u geološkoj prošlosti, prije 220 milijuna godina, došlo do velikih promjena prodorom dijapira, mase užarene dubinske prasoli, uzdižući sedimentne ploče formirane petrifikacijom pijeska i ljuštura organizama. Vrhove toga magmatskog prodora danas čine otoci Jabuka, Brusnik, Biševo te Palagruža kao geološki najstariji otok Jadrana koji, kao i otok Brusnik, pod utjecajem tektonske aktivnosti stalno raste.
Viški arhipelag obuhvaća i sedam područja koja su u različitim kategorijama zaštićeni Zakonom o zaštiti prirode: uz otočiće Brusnik i Jabuka, uključna je i Modra špilja, Medvidina špilja, otok Ravnik i njegova špilja, te uvala Stiniva. Uspostavljanje geoparka ‘viški arhipelag’ pridonijelo bi podizanju svijesti o važnosti zaštite geološke i geomorfološke baštine, ali i prepoznavanju geoturizma kao jedinstvene turističke ponude.
Izvor: Slobodna Dalmacija