fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

U Kini su hit med, vino i suveniri iz Hrvatske, a Kineze zanima i hrvatska infrastruktura

Gospodarski odnosi Kine i Hrvatske u uzletu su, a inicijativa 16 + 1, koja povezuje Kinu i zemlje srednje i istočne Europe, predstavlja dobru platformu za daljnje unapređenje odnosa dviju zemalja. Poruka je to s današnjeg Hrvatsko-kineskog poslovnog foruma, koji je održan u zagrebačkom hotelu Sheraton.

Hrvatski proizvodi, poput drva, meda i vina, ali i suvenira, dobro se prodaju u Kini, drugoj po veličini ekonomiji svijeta. Uvođenje eura i u Hrvatsku dodatno će produbiti gospodarsku suradnju Kine i Hrvatske, poručio je Zhou Congjiu, zamjenik guvernera kineske pokrajine Zhenjiang, u kojoj živi 56 milijuna ljudi i koja daje sedam posto kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) i 13 posto kineskog izvoza.

Jačanje suradnje

Posljednjih godina, istakao je zamjenik guvernera te kineske pokrajine, bilježi se jačanje gospodarske suradnje Zhejinaga i Hrvatske. Tome pridonosi kako blizina Šangaja toj kineskoj pokrajini, tako i potezi kineskih vlasti usmjerenih na daljnje otvaranje prema svijetu, privlačenje ulaganja i modernizaciju gospodarstva.

Uz to, dodao je Sheng Qiuping, direktor Odjela za trgovinu Zhejianga, u toj je kineskoj pokrajini, kao i u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta u cjelini, sada naglasak na digitalizaciji. U kojoj mjeri Zhejiang postaje “digitalni hub” možda najbolje govori to što je u toj pokrajini i sjedište Alibabe. Sve to, može se reći, pruža velike šanse i za hrvatske tvrtke, posebno one iz IT sektora.

“Digitalna ekonomija nam je prioritet. Očekuje se da će do 2022. ona u našoj pokrajini vrijediti četiri bilijuna juana”, naglasio je Sheng Qiuping.

“Hrvatske tvrtke prepoznale su razvoj Kine, a najviše prostora za daljnji rast suradnje vidim u plasiranju visokokvalitetnih hrvatskih proizvoda na kinesko tržište, posebno onih prehrambenih. Prilika za iskorištavanje tog potencijala je i sastanak šefova vlada 16+1, koji će se sljedeće godine održati u Hrvatskoj kao rezultat kvalitetne suradnje na političkoj razini. Za gospodarstvenike je tu ključna tema rješavanja pitanja certifikata i dozvola izvoza pojedinih proizvoda”, ocijenio je Ivan Barbarić, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Imamo što ponuditi Kini

No, i Hrvatska ima što ponuditi Kini. Kinezi su već dobili posao gradnje Pelješkoga mosta, najvažnijeg infrastrukturnog projekta u Hrvatskoj narednih godina, a pokazuju interes i za hrvatskim lukama, željeznicama i ostalom prometnom infrastrukturom. Mario Antonić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, pozvao je kineske ulagače da investiraju u hrvatske industrijske zone.

“Hrvatska će ubuduće intenzivno raditi na modernizaciji lučke i željezničke infrastrukture, što bi nas trebalo učiniti još privlačnijima kineskim investitorima”, naglasio je Antonić.

Hrvatsko-kineski poslovni forum organizirali su HGK i Odjel za trgovinu pokrajine Zhejiang, a okupio je predstavnike stotinjak tvrtki, od čega ih je 20-ak iz Kine. Na forumu je potpisan i Memorandum o razumijevanju i suradnji između HGK i Odjela za trgovinu Zhejianga.

Prema podacima HGK, hrvatski je robni izvoz u Kinu u prošloj godini vrijedio gotovo 126 milijuna američkih dolara, što je oko 50 posto više nego godinu ranije, dok smo iz Kine uvezli robe u ukupnoj vrijednosti od oko 777,8 milijuna USD, ili oko 20 posto više nego u 2016. godini. Samo u prošloj godini Hrvatsku je posjetilo gotovo 160.000 turista iz Kine, koji su ovdje ostvarili gotovo 235.000 noćenja. Značajnijih ulaganja iz jedne zemlje u drugu zasad nema.

Izvor: Novac.hr