fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Tri namirnice i samo 20 minuta za domaći džem pun antioksidansa

Bobičasto voće bogat je izvor prirodnih vitamina, minerala i antioksidansa. Borovnice, brusnice, jagode, ribiz i kupine odlični su za zdravlje, a može ih se iskoristiti na više načina.

Najbolje ih je konzumirati sirove, ali su i odličan sastojak kolača, smoothieja i sokova. Ako ste kupili veću količinu možete ih pospremiti u zamrzivač i koristiti u ove svrhe u svako doba godine.

Osim toga, možete od njih napraviti domaći džem. Portal Foodiecrush donosi jedan jako jednostavan recept za domaći džem od bobičastog voća čija priprema traje čitavih 20 minuta.

Sastojci:

•    6 šalica grubo narezanog bobičastog voća (po vašem izboru)
•    2 šalice šećera •    2 čajne žličice soka od limuna

Način pripreme:

1.    U veliku zdjelu dodajte voće, šećer i sok od limuna. Nježno promiješajte, stavite u lonac i kuhajte na srednje jakoj temperaturi. Kad prokuha, smanjite temperaturu i ostavite da tako kuha, nepokriveno, uz često miješanje, oko 20minuta ili dok ne osjetite da se džem stisnuo.

2.    Kako biste testirali je li džem dovoljno gust, zagrabite jednu žličicu i pričekajte da se ohladi. Ako više nije tekući i sporo se razlijeva, znači da je dovoljno gust.

3.    Isprobajte džem. Odličan je s palačinkama, ili na tostu. Ako ne planirate odmah sve konzumirati, pospremite ga u staklenku i držite u frižideru.

Kako čuvati džem?

Operite staklenke i stavite ih u pećnicu na 20 minuta, na 100 °C kako biste ih dezinficirali. Vrući džem sipajte u još tople staklenke i čvrsto zatvorite. Čuvajte svoj džem na tamnom i suhom mjestu, a nakon otvaranja staklenke, potrošite džem u roku od dva tjedna.

Napomene:

Bobičasto voće u sebi sadrži prirodni pektin koji zgušnjava džem nakon što se ohladi, zbog čega ne trebate nikakve dodatne sastojke.

Što je bobica zrelija, to manje pektina ima, pa postoji mogućnost da će džem biti previše rijedak. S druge strane, zreliji plodovi su slađi, pa ćete trebati manje šećera.

 

Ako koristite zrele plodove, omjer voća naprema šećeru trebao bi biti 3:1. Ako su plodovi nezreli ili mali, možda ćete morati dodati više šećera. Kušajte više puta smjesu tijekom kuhanja kako biste znali koliko ćete šećera dodati.

Dok se džem kuha, bobice će se raspadati, ali možda ne potpuno, pa to možete napraviti vi drvenom žlicom. Kad bude gotov, džem možete izmiješati štapnim mikserom.

Sok od limuna koristi se jer džemu daje lijepu boju, ali pomaže i da se razvije pektin, a nakon konzerviranja sprječava razvoj bakterija nakon konzerviranja.

Ako planirate konzervirati džem, koristite gotovi napitak od limuna, gdje bi razina kiselina trebala biti konzistentnija nego kod svježe iscijeđenog soka. Ako ga planirati konzumirati odmah, možete sami iscijediti sok.

Izvor: Slobodnadalmacija.hr