Tjelesna aktivnost utječe na djetetov uspjeh u školi
Koliko su današnja djeca aktivna? Pitanje je koje zabrinjava brojne znanstvenike. Istraživanja pokazuju kako je tjelesna aktivnost vrlo malo prisutna u slobodnom vremenu djece. Smatraju kako djeca u dobi od 10 godina dvostruko više vremena provode pred televizorom ili računalom jer su to aktivnosti koje ne traže nikakav tjelesni napor. Kao glavne razloge premale tjelesne aktivnosti navode lijenost, umor, iscrpljenost i nedostatak vremena. Na tjelesnu aktivnost djeteta veliki utjecaj ima dob i spol djeteta, socijalno ekonomski status i okruženje u kojem živi.
Tjelesna aktivnost utječe na rast i sazrijevanje svih organskih sustava, razvoj radnih sposobnosti, upornosti i samopouzdanja. Sprečava razvoj gojaznosti i odupire se ulasku u svijet ovisnosti. Tjelesna aktivnost je jedan od preduvjeta za prevenciju bolesti u budućnosti. Istraživanje pokazuje da je tjelesna aktivnost važna za mentalno zdravlje djece. Čini ih manje osjetljivima, napetima i smanjuje mogućnost razvoja depresije. Tjelesna aktivnost također pomaže djeci da razviju veću samosvijest i bolje socijalne vještine. Ona utječe i na djetetov školski uspjeh.
Tjelesna aktivnost u školi
Škola može biti idealno mjesto za poticanje djetetove tjelesne aktivnosti. Školsko okruženje, prijatelji i nastavnici u tome imaju veliku ulogu.
Zamislite samo koji put dijete može pretrčati za vrijeme odmora ili sata tjelesno zdravstvene kulture. Već samo tim kretanjem pozitivno djeluje na psihičko zdravlje, jača koncentraciju i povećava razvoj kognitivnih i psihomotornih sposobnosti. Vrijeme tjelovježbe može biti i idealna prilika za druženje s prijateljima, zabavu i odmor od sjedenja u školskoj klupi i izvršavanja zadataka.
Kako bi se iskoristili pozitivni učinci tjelesne aktivnosti, Svjetska zdravstvena organizacija savjetuje provođenje istih minimalno jedan sat u danu, odnosno minimalno sedam sati u tjednu, stoga omogućite djetetu da kroz dan manje sjedi, više se kreće i potaknite razvoj pozitivnih učinaka tjelovježbe.
Izvor: Med.over.net