Splitski gimnazijalac najbolji je u državi iz geografije: Sve je počelo kad sam za Euro 2008. skupljao kartice nogometaša iz sladoleda
Ivan Vukadinović, učenik drugog razreda II. gimnazije u Splitu, za geografiju se zainteresirao još 2008. godine, kada je kao dijete sakupljao sličice nogometaša, a danas je ponosni vlasnik zlatne medalje s nedavno održanog Državnog natjecanja iz geografije, koje se zbog situacije s koronavirusom održalo online.
– Sve je krenulo od spomenutog Eura, kada su se uz sladoled dobivale kartice nogometaša koje sam redovito sakupljao. Tada sam se počeo upoznavati s igračima, ali i sa zastavama zemalja iz kojih dolaze. S vremenom sam krenuo proširivati to znanje i učiti glavne gradove te crtati obrise država, objašnjava nam 16-godišnji Ivan svoje početke.
S natjecanjima se prvi put susreo u petom razredu osnovne škole i od tada redovito sudjeluje na županijskim natjecanjima.
– Ovo mi je četvrto državno natjecanje na kojem sam sudjelovao i druga zlatna medalja. U šestom razredu sam prvi put bio na državnom natjecanju, a u sedmom razredu se rezultat i pozlatio – govori nam Ivan.
Državno natjecanje ove godine, koje je održano krajem studenoga, trebalo je po planu biti na otoku Krku, ali zbog epidemiološke situacije natjecatelji su ispit pisali iz svojih škola.
– Ispit se sastoji od dva dijela: teorijskog koji se piše sat vremena i istraživačkog rada, za koji smo imali 180 minuta. Bilo bi mi draže da smo bili na Krku jer nije ovdje riječ samo o ispitu i nagradi, već je naglasak i na druženju, upoznavanju novih ljudi, ali i cjelokupnoj atmosferi. Uz to, istraživački rad se vezao uz otok Krk, tako da bi i taj dio bio lakši da smo posjetili otok. Za istraživački dio svi smo imali za temu otok Krk, ali smo se sami mogli odlučiti točno o kojem dijelu ćemo pisati. Ja sam tako izabrao temu LNG terminala u Omišlju, gdje sam pisao o utjecaju istog na turizam tog mjesta, govori nam Ivan.
BEZ GREŠKE
Ivan se natjecao u kategoriji prvih razreda, bez obzira na to što je sada drugi, jer je koronavirus pomrsio planove. Objašnjava da je školsko natjecanje održano u veljači, nakon čega je slijedilo županijsko, ali nije održano po rasporedu zbog lockdowna koji je tada uveden, pa se onda prolongirao i datum održavanja državnog natjecanja. Ukupno je bilo 15 natjecatelja, a Ivan je na ispitu ostvario ukupno 90 od maksimalnih 100 bodova.
– Jesu li pitanja teška ili ih rješavaš kao od šale – zanimalo nas je.
– Pitanja nikad nisu jednostavna. Najteži dio je što sva imena moraju biti napisana u izvornom obliku, a problem mi se nekada javi kada je riječ o pisanju poljskih ili njemačkih imena. Ne smije se pogriješiti niti jedno slovo ili znak jer se inače gube bodovi – objašnjava nam Ivan.
Dodaje da je konkurencija bila jaka, ali je statistički primijetio da je na natjecanjima u osnovnim školama Zagreb izrazito dominantan, dok su u srednjim školama po rezultatima Split i glavni grad ravnopravni. Velika pomoć i podrška u pripremi za natjecanje, uz obitelj i prijatelje, mu je i profesorica i mentorica Jagoda Lerotić.
– Ovo je natjecanje koje svakako zahtijeva visoku pripremljenost od vanjskih izvora. Kada bi se samo iz školskih udžbenika učilo, ne bi bilo moguće napraviti dobar rezultat. Škola mi je dala temelj, koji sam uz veliku pomoć profesorice Lerotić nadogradio, i zahvaljujući našim pripremama ostvario ovako dobar rezultat – govori nam 16-godišnjak. U slobodno vrijeme voli voziti bicikl, igrati nogometne videoigrice ili se družiti s prijateljima, a na pitanje koji je recept za uspjeh, Ivan kao iz topa odgovara – organizacija.
– Najbitnije je unaprijed znati koliko nam za što treba vremena kako bismo se lakše organizirali. No, u tome je bitno paziti i da sve bude razumno balansirano kako ništa ne bi patilo. Od svega treba biti pomalo – poručuje naš sugovornik.
Puno vremena za odmor nema, jer uskoro počinje s pripremama za novo školsko natjecanje u kategoriji drugih razreda, koje je na rasporedu u siječnju. U budućnosti se nada da će zahvaljujući svojim rezultatima imati priliku sudjelovati i na međunarodnoj geografskoj olimpijadi koja je ove godine otkazana zbog koronavirusa, a dogodine bi se trebala održati u Istanbulu.
– Velika je konkurencija iz drugih škola za olimpijadu. Već sada imam konkurentnost, ali moram odraditi još jedno natjecanje sa što boljim rezultatom kako bi mi i šanse za predstavljanjem naše zemlje na tako velikom natjecanju bile veće – za kraj nam govori Ivan. Detaljnih planova za budućnost još nema, kako kaže, rano je odgovarati na takva pitanja, ali siguran je da će nekako biti povezan s geografijom.
Izvor: Slobodnadalmacija.hr