fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Splićanin osvojio svijet i stvorio ‘dalmatinski Nike’

Imati ured u Splitu, a poslovati s cijelim svijetom. Idealno, zar ne?

Eto, tako radi i živi dizajner Petar Jerković, široj javnosti poznat kao tvorac Hajdukova grba pod kojim je obilježena stogodišnjica kluba.

Jerković je pronašao osobno zadovoljstvo i tržišnu nišu u kreiranju sportske opreme – i jako mu dobro ide, pa se sve više klubova diči dresovima hrvatskog brenda “Visual”. A, sve je počelo – kako to u on-line eri danas često i biva – objavama na forumima, društvenim mrežama…

– Konkretno, pokrenuo sam blog u kojem sam pisao o dizajnu sportske opreme, ali i izlagao svoja vizualna rješenja. I ljudima se to svidjelo. I blog je, što se te tematike tiče, postao jedan od najpopularnijih na svijetu, što me povezalo s mnogim ljudima iz branše, amaterima, ali i profesionalcima – govori Jerković, koji se prije toga uspješno bavio dizajnom svjetlećih reklama.

– Zapravo, bio sam jedan od pionira na tom polju, no u jednom trenutku i na tom se tržištu počelo poslovati na način kako to u nas obično ide: posao vrijedniji, ne znam, od milijun kuna, možeš dobiti ako poznaješ toga i toga, i nikako drukčije.

Nikakve referencije, rezultati koji govore o onome što si do tada radio, nisu značile ništa – samo veze. Kako nisam ni politički ni na koji drugi način umrežen, niti me poslovanje na taj način zanima, meni, kao nekoj vrsti slobodnog strijelca – bilo je suđeno otvoriti se prema međunarodnom tržištu – kaže Jerković, koji je onda to i učinio.

Pisac popularnog bloga o sportskom dizajnu i bivši nogometaš, preciznije – golman, odlučio je od hobija napraviti biznis. Ideja vodilja bila mu je i jest – kroz sport prezentirati hrvatsku kulturnu baštinu.

– A, osnovni motiv od kojeg sam krenuo, što će se kasnije pokazati punim pogotkom – bio je pleter. To je naša poveznica s dalekom prošlošću, jer pleter se, u različitim oblicima, pojavljuje kroz cijelu našu povijest, pa boljeg izbora koji bi prezentirao Hrvatsku na svjetskoj sceni od pletera nema.

– A kockice? – pitam.

– Kockice imaju i drugi, a tehnološka evolucija bi ih mogla jednostavno prebrisati. No, s pleterom sigurno neće biti tako. S tim da pleteri koje ja apliciram na dresove koje dizajniram, nisu kreirani na računalu, ja sam svakog od njih rukom crtao gledajući ih na pročeljima crkava – veli naš sugovornik, koji je prve ugovore napravio s hrvatskim klubovima iz dijaspore.

Njima su se njegovi radovi zbog posebnog nacionalnog naboja jako dopali, a kako u klubovima poput Croatie Eagles Milwaukee u SAD-u ili Sidney Uniteda iz Australije – često igraju i stranci, a ne samo pripadnici naše dijaspore – priča se vrlo brzo počela širiti, a narudžbe za komplete sportske opreme s prepoznatljivim pleterom preplavile planet.

Počele su stizati iz Njemačke, Saudijske Arabije, Pakistana…, a princip rada je za sada sljedeći – ideja Jerkovićeva, proizvodnja kineska, a naručitelji sa svih kontinenata i iz svih sportova.

Ostatak pročitajte na stranicama Slobodne dalmacije klikom ovdje