fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Škole u Rijeci miljama ispred onih u ostatku zemlje

Rano učenje informatike, obuka neplivača, rad s darovitima, učenje o zavičajnoj povijesti ili pak građanski odgoj samo su neki od programa u koje se besplatno uključuju riječki osnovci, a koji u drugim hrvatskim gradovima ne postoje.

Riječ je programima kroz koje na godišnjoj razini prođe oko pet tisuća učenika različitog uzrasta čiji roditelji u plaćanju programa ne sudjeluju, a iz gradskog se proračuna za tu svrhu izdvaja i do tri milijuna kuna.

Jedan od najstarijih, kao i najmasovnijih programa po broju polaznika je rano učenje informatike. Taj program svake godine pohađa oko 50 posto učenika razredne nastave, a za njega se izdvaja i najveći dio sredstava iz ukupne mase namijenjene školskom nadstandardu, jer godišnje gradski proračun taj program košta 1,1 milijuna kuna.

To je iznos s kojim se financira rad nastavnika informatike koji oko dvije tisuće učenika postepeno uvode u svijet računala i daju im se osnovna znanja, odnosno osnovnu pismenost u informatici. Učenici na godišnjoj razini odslušaju fond od 35 školskih sati, a u program se svake godine uključi oko 75 posto riječkih škola.

Program kroz koji je prošlo već jedanaest generacija učenika i koji također po broju osnovaca koje okuplja spada u masovnije je »Rijeka pliva«. Svake školske godine kroz taj program prođe cijela generacija drugaša, njih oko tisuću, a cilj mu je obuka neplivača.

Za učenike koji u predviđenim satima ne nauče plivati, PK Primorje Rijeka o svome trošku organizira dodatni tečaj plivanja. Za projekt »Rijeka pliva« Grad Rijeka i Plivački klub »Primorje« dobitnici su nagrade za postignute rezultate u obuci neplivača u Hrvatskoj koju dodjeljuje Hrvatski savez sportske rekreacije »Sport za sve«.

Također, Gradu Rijeci je središnji koordinacijski odbor akcije Gradovi i općine prijatelji djece dodijelio Povelju za naj-akciju – Rijeka pliva koja je učinila život djece ljepšim i boljim, a prosječno se godišnje za program izdvaja oko 90 tisuća kuna.

Program se u potpunosti financira iz proračuna Grada Rijeke, a u ovoj će ga školskoj godini pohađati gotovo 700 učenika iz 21 riječke škole te je u tu svrhu iz proračuna osigurano gotovo pola milijuna kuna.

Zavičajna nastava

Jedan od popularnijih programa među učenicima predmetne nastave je program »Moja Rijeka« koji će u ovoj školskoj godini pohađati gotovo 700 učenika, a iz gradskog će se proračuna za tu svrhu izdvojiti gotovo pola milijuna kuna. Programom »Moja Rijeka« uspješno se potiče učeničko jezično i stvaralačko izražavanje vezano uz brojne povijesne, geografske, umjetničke, kulturne i sportske znamenitosti grada Rijeke.

Sve to sadržano je u dva priručnika za zavičajnu nastavu od kojih je jedan namijenjen učenicima 5. i 6., a drugi učenicima 7. i 8. razreda te oba sadrže po 33 različite lekcije. Priručnici su prevedeni na talijanski jezik kako bi se ovaj program mogao provoditi i u školama u kojima se nastava odvija na talijanskom jeziku.

Dodatni oblik podrške

Riječki osnovci imaju i program »Školsko poslijepodne samo za mene« koji je namijenjen učenicima u riziku od školskog neuspjeha i nastanka poteškoća u ponašanju od prvog do osmog razreda Osnovne škole Nikole Tesle. Program okuplja sve učenike kojima je potreban dodatan oblik podrške – učenike iz obitelji slabijeg socioekonomskog statusa, učenike s određenim razvojnim teškoćama, učenike s teškom obiteljskom situacijom te učenike romske nacionalne manjine.

Pored učenja i pisanja domaćih uradaka, ciljevi rada su razvoj pozitivnog identiteta učenika, promicanje školskog uspjeha, razvoj socio-emocionalnih vještina te radnih, kulturnih i higijenskih navika.

E-matematička učionica i LIADO

Grad Rijeka raznim programima već niz godina prati i potiče napredovanje darovitih učenika i mladeži, a u okviru širih javnih potreba financira programe poput programa »E-matematička učionica« za darovite mlade matematičare u koji se godišnje uključi 80 učenika te s njima radi 25 učitelja. Jedan od takvih programa je i LIADO – Likovni istraživački atelje darovitih osnovnoškolca koji okuplja 70 učenika s kojima radi 5 učitelja, a na godišnjoj se razini za te programe izdvaja oko 130 tisuća kuna.

Školica zdrave prehrane

Osim o darovitima, Grad Rijeka nastoji brinuti i o zdravlju učenika pa je prije četiri godine pokrenut program Školica zdrave prehrane s ciljem unapređenja prehrane djece u osnovnim školama, kao i usvajanja pravilnih prehrambenih navika i očuvanje zdravlja kroz edukaciju djece te njihovih nastavnika.

U program je također uključena i edukacija nastavnika od prvog do četvrtoga razreda osnovne škole, nastavnika prirode i biologije, tjelesne i zdravstvene kulture te kuharsko osoblje.

Izvor: Novilist.hr