Prva hrvatska eko-kuća na stablu može primiti i cijelu obitelj
Hrvatska turistička zajednica (HTZ) 2016. je godine na Danima turizma održanima u Bolu općinu Konavle proglasila najuspješnijom hrvatskom ruralnom destinacijom.
U prvom su planu kao najveće prednosti konavoske regije istaknute blage zime koje omogućuju neometano uživanje u prirodnim ljepotama i lokalna gastronomska ponuda koja uz tradicionalna jela specifična za ovaj kraj podrazumijeva sorte vrhunskih vina poput dubrovačke malvazije i merlota. Blizina atraktivnih lokaliteta poput nadaleko poznatog Dubrovnika, zatim otoka Korčule i Mljeta, kao i drugih važnih turističkih središta u gotovo neposrednoj blizi dodatni su razlog za posjet. Turističkom ponudom u posljednjih nekoliko sezona dominira trend zdravog načina života pa tako i aktivnog provođenja godišnjih odmora, a zahvaljujući velikom broju pristaša sadržaj kako najvećih tako ruralnih destinacija neminovno se mijenja. Upravo u Konavlima, jedna od atrakcija za koju se može reći da objedinjuje sve navedeno je Cadmos Village, pustolovni park smješten u hrastovoj šumi nedaleko seoceta Komaji, rasprostranjen na gotovo sedam tisuća kvadrata.
U sklopu parka nalaze se restoran i prva hrvatska kuća na stablu u funkciji smještaja, a kako ističu osnivači, koncept je zasnovan na društveno odgovornom poslovanju i načelima održivog turizma. HTZ je Cadmos, ispričao je idejni začetnik adrenalinskog parka Zoran Ateljević, također nagradila i to dvaput – unutar kategorije Rekreacija i zabava te Inovacija godine, dok im je potonja nagrada u ruke otišla zahvaljujući konceptu upravo kuće na stablu. Kuća je smještena u krošnjama dva stara hrasta na visini od šest metara i može primiti do šest ljudi. Ima vlastitu blagovaonicu, dvokrevetnu sobu, galeriju s dvije sobe i velikom vanjskom terasom. Napajanje energijom iz samostalnog je solarnog sustava, a okretanje ka obnovljivim izvorima energije dio je filozofije stapanja s prirodom i poštivanja vrijednosti ekosustava.
Ipak, u Cadmosu se osim mira mogu pronaći i različite adrenalinske pustolovne aktivnosti, od klasičnog paintballa i streličarstva, preko biciklizma i malog nogometa pa do tri zip linea na različitim visinama. Ateljević je ideju je uspješan projekt realizirao u suradnji s kolegom Goranom Jerkovićem, a dvojica dubrovačkih poduzetnika ujedno su i česti gosti lokalnih biznis okupljanja gdje budućim malim i srednjim poduzetnicima pomažu savjetima.
“Zbog ubrzanog životnog tempa ljudi vrlo često sve više traže skrivena mjesta u prirodi na kojima se mogu u potpunosti isključiti iz i vanjskog svijeta. Cadmos Village predstavlja upravo takvo mjesto. U hrastovoj sumi u konavoskom polju moguće se sakriti i zaboraviti na sve probleme koje svakodnevica donosi. Prva hrvatska eko – kuća na stablu nudi smještaj koji može primiti i čitavu obitelj, ali mir mogu pronaći i parovi. Također, u sklopu boravka na raspolaganju su i brojne varijante aktivnog odmora koje uključuju i pješačenje zadivljujućim pješačkim stazama u Konavlima, zaleđu Dubrovnika, bicikliranje, planinarenje i penjanje ali i posjete živopisnim OPG-ovima”, za Poslovni je dnevnik ispričao Ateljević.
U sklopu posjeta lokalnim domaćinstvima tako gosti adrenalinskog parka Cadmos imaju mogućnost kušati tradicionalnu gastronomsku ponudu koja uključuje neizostavnu zelenu manestru, sireve i vrhunska crna i bijela vina. Cijela priča time je zaokružena jer uz prirodu i povijest, na raspolaganju imaju i okuse i mirise, pa i adrenalin za one najhrabrije. “Prosinac u Cadmos doveo preko stotinu posjetitelja koji su sudjelovali u devetoj po redu manifestaciji Mirisi Božića u Konavlima, a u sklopu nje i kušali čuvenu dubrovačku zelenu manestru koja se priprema od nekoliko vrsta mesa i nekoliko vrsta kupusa”, dodao je. Gostima je atraktivan bio podatak da se ovo jelo prvi put spominje u 15. stoljeću, kao i činjenica da je u njegovu pripremu bilo uključeno više seoskih domaćinstva s područja Konavala.
Izvor: Poslovni.hr