fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Potraga za naftom počinje i na širem osječkom području

Dvije godine nakon potpisivanja ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije nafte i plina koji je s Vladom Republike Hrvatske potpisala kanadska naftna kompanija Vermilion Energy istražni radovi i fizički se sele na područje Osječko-baranjske županije.

Vermilion Zagreb Exploration d.o.o. kao hrvatski ogranak ove tvrtke istražuje u Slavoniji i Baranji ukupno 4695 četvornih kilometara, podijeljenih na četiri istražna polja – Drava 4 te Sava 8, 9 i 10. “Savska” se polja rasprostiru na području Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske i Požeško-slavonske županije, a istražno polje Drava 4 čini sjeveroistočni dio Osječko-baranjske županije, odnosno Valpovština, područje Grada Osijeka te prema Erdutu do granice sa Srbijom, a na sjeveru cijelo područje Baranje, odosno do granice s Republikom Mađarskom. Na ovom području, uvažavajući ekološki aspekt, od ispitivanja će biti izuzet Park prirode Kopački rit te već ranije utvrđeno eksploatacijsko polje Bizovac.

Prošle su godine u sve tri županije obavljena gravimetrijska i magnetometrijska mjerenja iz zraka te geološka i strukturno-tektonska interpretacija na temelju tako dobivenih podataka, a početkom svibnja počeli su konkretni istraživački radovi na terenu “savskih” županija. Sada se, s početkom rujna, sele i na osječko područje.

Pismenim putem, na kućne adrese, obaviješteni su o tome vlasnici parcela – investitori najavljuju 2D seizmička mjerenja na poljoprivrednim i šumskih površinama. Ispitivat će se rasprostranjenost podzemnih slojeva u širinu i dužinu. Seizmičke metode, prema stručnoj literaturi pripadaju u najčešće geofizičke metode u inženjerskoj praksi, a u osnovi svih seizmičkih istraživanja je opažanje kretanja seizmičkog vala kroz podzemlje. Snimanje se izvodi na način da se promatra kretanje seizmičkog vala od njegova izvora na površini do geoloških elemenata u podzemlju od kojih se val reflektira i njegov povratak do prijamnika – geofona i/ili hidrofona.

Seizmičke se metode svode na emitiranje kratkotrajnog impulsa sile u podzemlje i registraciju elastičnih valova nastalih pod njegovim utjecajem. Klasičan izvor seizmičkoga vala je eksploziv smješten u posebno načinjenoj bušotini. No eksploziv nije jedina opcija ovakvih induciranih potresa, u literaturi se spominje toplinski top, kopneni zračni top ili pak bacanje utega. Kojom će se metodom ovdje poslužiti iz Vermiliona nisu precizirali. Na naše više puta ponovljene upite o metodi istražnih radova nisu pružili odgovor. Neslužbeno smo ipak saznali kako ispitivanja neće početi prije 25. rujna.

Kako pri ovakvim istražnim radnjama može doći do određene štete, bilo na površini ili podzemlju, u dopisima vlasnicima zemljišta iz Vermiliona izvještavaju kako će šteta biti procijenjena odmah nakon završetka radova. Procjenu će obaviti predstavnici Vermiliona i lokalne vlasti, dakle gradova i općina, a o čemu će biti izviješteni vlasnici parcela. Štetu će, nastavno, podmiriti Vermilion Zagreb Exploration d.o.o.

Građane ova tvrtka moli za razumijevanje te posebno da se ne ometa rad ekipe ili diraju postavljene oznake i kabeli te druga oprema.

Na temelju provedenih ispitivanja, analiza i geoloških studija nastavno se donosi odluka o izradi i postavljanju istražne bušotine, a to onda za sobom vuče i posve drugačiju regulativu. S obzirom na količinu dostupnih podataka i ciljane seizmičke aktivnosti, pretpostavlja se kako bi prva bušenja počela u prvoj fazi istražnog razdoblja, odnosno u trećoj godini. Odnosno, koncesijski ugovor potpisan je na rok od 30 godina, pri čemu se pet godina odnosi na istraživanje i 25 na eksploataciju. Uz Vermilion, koncesije za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na kontinentalnom dijelu Hrvatske dobile su nigerijski Oando Plc (kasnije odustali) i domaća Ina.

Izvor. Glas SLavonije