fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Uz pomoć EU novca širi sisački inkubator za startupe

Poduzetništvo na sisačkom području dobiva sve jače obrise zahvaljujući Mattu Darku Sertiću, Hrvatu koji je razvio poduzetničku karijeru u SAD-u.

Njegovoj tvrtki Applied Ceramics, kao nositelju projekta Poduzetničkog inkubatora Sisak – Pisak, odobreno je 6,5 milijuna kuna bespovratnih sredstava za projektnu prijavu “Startaj s Piskom!”. Sredstva su odobrena iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz javni poziv Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta u sklopu Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.”. Ukupna vrijednost projekta iznosi 6,8 milijuna kuna, od čega čak 95 posto sufinancira EU, a cilj je dodatno širenje kapaciteta i opremanje postojeće poslovne infrastrukture. Uz to, i indirektno zaustavljanje odljeva ljudi iz tih krajeva i Hrvatske.

– Poduzetnički inkubator Pisak razvija se organski, prema pokazanim potrebama sisačke regije. Talentiranih poduzetnika u prosjeku nema puno pa zato želimo poduprijeti talente iz Hrvatske da se mogu razviti koliko im mogućnosti dozvoljavaju. To će djelomično zadržati ljude u Hrvatskoj jer će prepoznati da su im uvjeti razvijanja novih tvrtki i ideja povoljniji nego drugdje – napominje Sertić.

Naime, kako su i priopćili i iz Piska, razvojem i poboljšanjem kvalitete usluga Poduzetničkog inkubatora, povećava se dostupnost poduzetničke poslovne infrastrukture malom i srednjem poduzetništvu u svrhu njihovog olakšanog rasta i razvoja s ciljem stvaranja mogućnosti za otvaranje novih radnih mjesta.

Za male i još manje

– Projekt “Startaj s Piskom!” omogućuje daljnji rast i razvoj poduzetništva na sisačkom području te pruža dodatne mogućnosti lokalnoj i regionalnoj zajednici za implementaciju politika lokalnog ekonomskog razvoja, a mikro, malim i srednjim tvrtkama nudi poslovanje na jednom mjestu uz dijeljenje zajedničkih usluga na novi i originalni način – ističu u priopćenju u kojem se napominje da je to druga faza razvoja Poduzetničkog inkubatora Sisak – Pisak, prve privatne inicijative takve vrste u Hrvatskoj, i nastavak uspješno realizirane prve faze razvoja pokrenute 2014.

Ta je prva faza rezultirala kompletno popunjenim postojećim kapacitetima – tri godine nakon otvorenja inkubirano je 12 poduzetnika, u 15 ureda, koji zapošljavaju više od 100 ljudi. Sada će te brojke povećati jer će sredstva EU, kako pojašnjavaju u Poduzetničkom inkubatoru Sisak-Pisak, omogućiti dodatne kapacitete. Poduzetnicima se, naime, na raspolaganje stavlja novih 1745 četvornih metara postojećeg poslovnog prostora u sklopu kojih će se opremiti nove 32 funkcionalno-prostorne jedinice (uredi, proizvodno-skladišni moduli, sale za sastanke, multifunkcionalne konferencijske sale i sl.). Ujedno je predviđeno i pokretanje Centra za 2d i 3d tehnologije za potrebe poduzetnika i industrije čime se otvara mogućnost pružanja nedostajućih usluga te značajno unapređuju usluge prema malim i srednjim poduzetnicima koje pruža Pisak. Osim zakupa poslovnog prostora po subvencioniranim cijenama u periodu do pet godina, poduzetnicima će biti na raspolaganju i druge usluge “sve na jednom mjestu” koje će se nuditi po subvencioniranim cijenama kao što su: savjetodavne usluge i mentorski rad, usluge promocije, poslovne edukacije, stručnih seminara, usluge koje će pružati Centar za 2d i 3d tehnologije, virtualni ured, administrativne i tajničke usluge, korištenja sale za sastanke, zakup “open-space” ureda, usluge korištenja multifunkcionalne konferencijske sale i sl. Sve će to moći koristiti mali i srednji poduzetnici i to poduzetnici početnici (do tri godine starosti trgovačkog društva, obrta zadruge), poduzetnici stariji od tri godine od osnivanja tvrtke, mladi poduzetnici (do 30 godina starosti osnivača), žene poduzetnice, studenti poduzetnici, poduzetnici s invaliditetom, inovatori, dizajneri, freelanceri, poduzetnici koji se bave informacijskim tehnologijama te poduzetnici koji razvijaju novi proizvod/uslugu ili osvajaju nova tržišta. Sertić ima još planova za njih, ali ne ulazi u detalje.

– Planiramo ulaganja u dodatne proizvodne kapacitete kako bi poduzetnici iz Piska i Applied Ceramics imali veći prostor za razvoj svojih tvrtki – tek kaže Sertić koji je prije 10-ak godina otvorio u Sisku pogon za proizvodnju materijala za izradu čipova Applied Ceramics te u zgradi nekadašnjeg Instituta bivše Željezare i Kulinarski institut Kul In.

Rasipanje vremena

Plan je i, kako se već pisalo početkom godine, u Sisku do kraja godine otvoriti tvornicu koja će biti dio solarnog biznisa nedavno pokrenutog u SAD-u kroz Sertićevu tvrtku Sunceco te krenuti s proizvodnjom i izvozom solarnih ćelija. U kojoj je to fazi, Sertić nije otkrio. Kaže samo da Applied Ceramics radi aktivno na uspostavi proizvodnje solarnih aplikacija s tvrtkom Sunceco u Sisku. No, isto tako kaže da mu je najveći problem u razvijanju poslovanja u Hrvatskoj vrijeme i novac, što je boljka mnogih.

– Često je potrebno previše vremena da bi se neki projekt doveo do realizacije te u isto vrijeme uskladio s financijskim obavezama koje uz to dolaze – konstatira Sertić.

Izvor:Jutarnji List