fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Osječki psiholozi pokrenuli projekt prepoznavanja i rada s darovitim osnovcima

Udruga Klikeraj iz Osijeka, koja okuplja tim mladih i ambicioznih psihologa, prva je organizacija u regiji koja je pokrenula inicijativu za prepoznavanje i rad s darovitim učenicima osnovnih škola.

Naime, krajem prošle godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo je 70.000 kuna za projekt “Škola za 21. stoljeće, škola za kreativnost”, u koji se uključilo 18 osnovnih škola iz pet slavonskih županija, među kojima su i OŠ Antuna Mihanovića iz Osijeka i OŠ Višnjevac.

– Udruga je osnovana prije tri godine, a projekt je bio jedna od naših prvih inicijativa, jer je udruga i osnovana s ciljem poticanja razvoja kreativnosti i drugih aspekata kognitivnog razvoja u darovite djece. Prvo smo krenuli u programe radionica darovitosti pod nazivom “Imam ideju”, koji se veže uz našu didaktiku, a koji je naš autorski rad i namijenjen je za poticanje kreativnosti u predškolske i školske djece. Taj je aktualni projekt fokusiran na razvijanje vještina kreativnog mišljenja u darovitih učenika u osnovnim školama, koji su nerijetko na marginama zanimanja odgojno-obrazovne prakse – objašnjava Josipa Mamužić, iz udruge Klikeraj.

Tako će u tom projektu biti educirani učitelji, nastavnici i stručni suradnici iz osnovnih škola u Bizovcu, Đakovu, Gunji, Našicama, Oriovcu, Račinovcima, Semeljcima, Slavonskom Brodu, Starim Mikanovcima, Strizivojni, Viljevu, Vinkovcima te iz dviju osječkih i dviju vukovarskih škola u područjima psihologije kreativnosti i psihologije darovitosti te će oni s pomoću stečenih kompetencija i uz stručnu superviziju u svojim školama provoditi program poticanja kreativnog mišljenja u darovitih učenika četvrtih razreda. Program se sastoji od deset radionica kojima se nastavni sadržaj intenzivno obogaćuje na takav način da u učenika razvija konvergentno i divergentno mišljenje te ostale aspekte kreativnosti. Program će se provoditi u drugom polugodištu ove školske godine, a učenici će se vježbati u vještinama stvaranja i realiziranja malih i velikih ideja.

– Procjenjuje se da se po skupini može identificirati do dva posto darovitih učenika, tako bi u najboljem scenariju u okviru ovoga programa trebalo biti identificirano stotinjak učenika, najmanje njih 50. To je prvi put u našoj regiji da će ta djeca moći sudjelovati u nastavnom programu za darovite, a učitelji će dobiti cjeloživotno obrazovanje. U Europi najsustavnije s darovitom djecom rade u Austriji, a od prije pet godina najviše u to područje ulaže susjedna Mađarska. Stoga treba reći da je rad s darovitim učenicima relativno svjež i na razini Europe, i ponosni smo što je upravo Osijek nositelj ovakvog projekta u našoj regiji – zaključio je Ivan Alagić, iz udruge Klikeraj.

PROLJETNA ŠKOLA KREATIVNOSTI

Uz program poticanja kreativnosti, udruga Klikeraj, također u okviru spomenutog projekta, organizira i Proljetnu školu kreativnosti, koja će se održati u travnju. Ona je zamišljena kao niz radionica iz slikarstva, plesa, robotike, filma, jezika, socijalne kreativnosti i ekologije koji će dati priliku učenicima da istraže vlastite interese i uključe se u područja s kojima možda prije nisu imali doticaja, ali i primijeniti vještine kreativnog mišljenja u konkretnim situacijama. Voditelji spomenutih radionica u okviru Proljetne škole kreativnosti iskusni su stručnjaci u svojim područjima i nesumnjivo je da će poučiti mališane stvarima koje će im koristiti u školskom napredovanju, ali i u osobnom razvoju.

2 posto darovitih učenika, prema procjenama, može se identificirati po skupini

Izvor: Glas Slavonije