O Tvrđavi sv. Nikole čut će se u Engleskoj, Austriji, Belgiji, ali i u dalekoj Koreji i Indiji
Tvrđavu svetog Nikole sagradili su Mleci koji su njome htjeli obraniti Šibenik od Turaka. Remek-djelo arhitekta Sanmichellija na sreću nikad nije bilo napadnuto.
Tvrđava svetog Nikole u šibenskom kanalu svetog Ante nakon obnove i ulaganja postat će, uvjereni su mnogi, svjetska turistička atrakcija. Dva je tjedna prošlo od njezina otvorenja na kojem su uz šibenske domaćine, župana Gorana Pauka bili i ministrica kulture – Nina Obuljen Koržinek, pomoćnik ministra okoliša i energetike Igor Kreitmaye, predstavnik UNESCO-a Giovanni Cappelluzzo, predsjednik Hrvatskog vijeća za kulturna dobra Miljenko Domijan, glavni koordinator Ministarstva kulture Republike Hrvatske kod zajedničkog upisa kulturnog dobra „Obrambeni sustavi Republike Venecije 16. i 17 stoljeća”.
Brojni projekti
Tvrđavu je već u prvih desetak dana od otvorenja posjetilo 2000 ljudi, naravno najbrojniji su bili Šibenčani, potom i Splićani i Zadrani, ali i stranci koji su mogli saznati sve o tvrđavi sagrađenoj nakon što je prije petstotinjak godina pao Skradin, a Mleci su baš ovom tvrđavom htjeli obraniti Šibenik od Turaka. Remek-djelo arhitekta Sanmichellija na sreću nije nikad napadnuto, a oni koji dođu posjetiti ponos Šibenčana saznat će sve o povijesti tvrđave s četiri grba, barutanom, otvorima za topove, zatvorom, cisternom, mračnim hodnicima i svime drugim karakterističnim za stalni boravak vojne posade do sedamdesetak ljudi…
Tvrđavu je za sada moguće posjetiti organiziranim brodskim prijevozom sa šibenske rive. Program posjeta traje dva sata i uključuje atraktivnu brodsku vožnju kroz šibenski kanal i obilazak tvrđave uz pratnju educiranog osoblja i multimedijalnog vodiča. Već na brodu podijele se tableti uz pomoć kojih se na samom spomeniku kulture mogu obići i 33 ucrtane točke na kojima se može doznati više o samoj utvrdi i životu vojne posade. Od stranih gostiju tvrđavu su dosad posjetili Englezi, Belgijanci, Česi, Slovaci, Slovenci, Austrijanci, Francuzi, te turisti iz Indije, Koreje, Poljske, SAD-a, Srbije i Rumunjske.
– Tvrđava svetog Nikole s područjem Kanala svetog Ante kao buffer zonom, u sklopu međunarodne grupe „Obrambeni sustavi Republike Venecije 16. i 17. st.”, uvrštena je 2017. na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Šibenik je tako postao jedini grad u Hrvatskoj i među rijetkima u svijetu koji ima dva spomenika na popisu UNESCO-ove baštine. Danas smo se već naviknuli, ali prije nekoliko godina taj scenarij zvučao je kao znanstvena fantastika. Lani su razriješena sva pravno-imovinska pitanja, potpisali smo ugovor s Ministarstvom državne imovine i preuzeli na sebe obvezu upravljanja ovim područjem u idućih 50 godina. Time su nestale i zadnje administrativne prepreke za pokretanje važnih, još većih projekata, što je i uslijedilo. Ubrzo nakon toga odobren nam je projekt s područja zaštite prirode vrijedan 26 milijuna kuna za uređenje vojarne Minerska. Tim projektom uredit će se krasan posjetiteljski centar u kojem će biti predstavljen prirodni fenomen – Kanal svetog Ante i druga infrastruktura.
Posjetiteljski centar bit će gotov za godinu-dvije. Istodobno, odobreno je 2,6 milijuna kuna za izradu dokumentacije za kompletnu obnovu Tvrđave svetog Nikole. Dok smo čekali da rezultati tih projekata postanu vidljivi, željeli smo omogućiti sve brojnijim gostima da posjete, istraže i dožive ovo jedinstveno područje. Sanaciju je u najvećoj mjeri financirala Šibensko-kninska županija s oko 4 milijuna kuna. Dodatna sredstva osiguralo je Ministarstvo kulture. Tvrđava je danas sigurna za posjete i zaštićena od devastacije – istaknuli su o projektu iz Šibensko-kninske županije.
Izvor: Lokalni.hr