fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Jedinstveno izletište na Jadru

Na platou nekadašnjeg tupinoloma uredit će se osjetilni poligoni, edukativne šetnice, informacijsko-prezentacijski centar…

Kako bi ostvarili viziju i proveli strategiju razvoja Grada Solina, gradska uprava već godinama priprema projekte za koje žele dobiti sredstva iz fondova Europske unije.

– Kvalitetan i uspješan pristup korištenju EU fondova zahtjeva uključenost donositelja odluka, od gradonačelnika Dalibora Ninčevića do svih relevantnih gradskih službi, posebno Odsjeka za EU fondove. Naša je namjera sredstavima EU revizalizirati bogatu kulturno – povijesnu i prirodnu baštinu kako bi ista bila u funkciji razvoja turizma i cjelokupnog razvoja grada – kaže Ivica Rakušić, zamjenik gradonačelnika Grada Solina.

Stoga se Grad može pohvaliti netom odobrenim projektima među kojima je čak 24 milijuna kuna vrijedan projekt ‘Jadro-izvor života’ i RiTour, oba u funkciji uređenja izvora Jadra i pretvaranja istog u reprezentativno odmaralište, odnosno izletište za čitavu splitsku aglomeraciju. Projekt Jadro-izvor života’ potpisan je na sjednici Vlade u svibnju u Splitu.

– Integrirani projekt pod nazivom „Jadro-izvor života“ prijavili smo na poziv za promicanje održivog razvoja prirodne baštine u suradnji s Javnom ustanovom More i Krš i Turističkom zajednicom grada Solina. Većina od navedenih 24 milijuna kuna odnosi se na sljedeće infrastrukturne aktivnosti: uspostava škole višestranog razvoja na platou nekadašnjeg tupinoloma uređenjem osjetilnih poligona njuha za nastavu u prirodi, okusa ( za piknik zone), vida (sportskih aktivnosti), dodira (dječji kutak), sluha (ulazni paviljon) te edukativne šetnice kroz pošumljeni plato. Tu su i uređenje i opremanje informacijsko-prezentacijskog centra s info-pultom, suvenirnicom, sanitarnim čvorom, prezentacijskom dvoranom i prostorijom za mrijest mekousne pastrve na mjestu ruševnog objekta položenog uz Dioklecijanov akvedukt, te uređenje manjeg ugostiteljskog objekta, pristupne ceste i parkirališta za posjetitelje s ciljem adekvatne regulacije prometa unutar zaštićenog područja. Bit će uređen i opremljen paviljon mekousne pastrve u prostoru postojećeg, ikoničnog bunkera iz II. svjetskog rata koji se nalazi unutar obuhvata rezervata, uz uređenje okolnog partera i poučnih šetnica i mostića. I na kraju, bit će izgrađena kontrolna soba za upravljanje posjetiteljima uz postavljanje brojača posjetitelja i video nadzora.

Projekt je kompatibilan s projektom RiTour kojeg Grad Solin i Javna ustanova More i Krš te Javna ustanova RERA SD trenutačno provode kroz INTERREG IPA program prekogranične suradnje Hrvatska-BiH-Crna Gora 2014-2020, a kojim se planira ulaganje od milijun kuna u jednostavniju komunalnu i posjetiteljsku infrastrukturu, uključujući onu za razvrstavanje otpada, kao i ulaganje u prezentaciju Dioklecijanovog akvedukta koji se nalazi unutar obuhvata. Osim toga, važno je reći da je dio projekta ‘Jadro-izvor života’ i pionir solinskih projekata Mayday! Majdan! Mayday!. Upravo ovaj projekt čija je ideja revitalizacije napuštenog tupinoloma u Majdanu odabran je među 50 najboljih na natječaju „IdeaCamp“, u organizaciji Europske kulturne fundacije 2014. godine. Zahvaljujući metodologiji i rezultatima radionice „Mayday! Maydan! Mayday!“, Grad Solin je primljen u mrežu gradova na programu transnacionalne suradnje URBACT III. – navodi zamjenik gradonačelnika Solina i za sve navedene projekte posebno ističe ulogu bivše kolegice Antonije Eremut Erceg, danas direktorice Razvojne agencije Split.

Izvor: Lokalni.hr