Ivan Đikić sad je i službeno postao član ugledne Američke akademije znanosti i umjetnosti
Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić, koji radi na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu, u Genentechu u San Franciscu te na Institutu Max Planck, sada je i službeno, na svečanoj ceremoniji koja je održana ovog vikenda u Cambridgeu u Massachusetsu, primljen u Američku akademiju znanosti i umjetnosti. Inače, još je u travnju objavljeno da je Đikić među 200 znanstvenika koji su 2019. godine postali dio Akademije.
“Predsjednik Akademije David W. Oxtoby i predsjednica Upravnog odbora Nancy C. Andrews objavili su da je u Akademiju u 2019. primljeno više od 200 izvanrednih pojedinaca. Imena novih članova navedena su u nastavku prema područjima i specijalnostima i po abecednom redu“, stoji na službenoj stranici Akademije, a Đikićevo ime navedeno je u području biologije.
Prilikom imenovanja prije nekoliko mjeseci Đikić je rekao da je duboko počašćen što se može pridružiti tom krugu istaknutih osoba, a obratio se i mlađim generacijama: “Zahvaljujem svim prošlim i sadašnjim članovima mog laboratorija, mojim mentorima, kolegama na Sveučilištu Goethe i mojoj obitelji na trajnoj podršci i prijateljstvu”, rekao je i dodao:
“Želim naglasiti da je znanost divna profesija u kojoj možemo slobodno istraživati, testirati nove ideje, biti kreativni i radoznali, doprinositi društvu te prenositi svoja znanja na studente i kolege širom svijeta. Članstvo u Američkoj akademiji pruža mi dodatne mogućnosti za unapređenje znanosti i obrazovanje mladih.”
Inače, među izabranim članovima Akademije ove se godine našla i Michelle Obama, a novi članovi biraju se još od davne 1780. godine kako bi Akademija prepoznala izvanredna postignuća u akademskoj zajednici, umjetnosti, gospodarstvu, filantropiji i javnim poslovima. Među najpoznatijim članovima bili su Charles Darwin i Albert Einstein.
Mali podsjetnik; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti u ožujku 2010. odbila je primiti Đikića za dopisnog člana. Tada je Đikić bio u igri za ulazak u Razred za medicinske znanosti, ali je umjesto potrebnih 10 glasova dobio samo sedam. Tada je bio najcitiraniji hrvatski znanstvenik, s gotovo 6800 citata.
Đikić je danas jedan od naših najpoznatijih i najproduktivnijih znanstvenika, a njegovim najznačajnijim postignućem smatra se pronalazak bjelančevina važnih za razvoj tumora i bolesti živčanog sustava. Posljednjih godina većinom se posvetio istraživanju tumorskih bolesti, za što je njegova Istraživačka zaklada 2012. godine dobila prestižnu njemačku nagradu iz područja znanosti, “Gottfried Wilhelm Leibniz”.
Izvor: Telegram.hr