Intervju Nenad Bakić: STEM je jezgra modernog kurikuluma
Nenad Bakić financijski stručnjak, broker, poduzetnik i investitor za kraj godine samo za portal SAMOPOZITIVNO o greškama, projektu „Croatian Makers“ i obrazovnom sustavu u Hrvatskoj:
SAMOPOZITIVNO: Učenja na greškama je kažu najteži način. Vrijedi i to i za vas ili nas greške mogu nečemu i naučiti?
U svakom uspjehu ima i sreće, ili barem nedostatka nesreće. Tako ima i ljudi koji su uspjeli, a a nisu radili greške ili nisu imali neuspjehe. Međutim, vlastite greške i neuspjesi su najbolja škola.
SAMOPOZITIVNO: Pokrenuli ste po školama i centrima za rad s mladima projekt „Croatian Makers“ i zagovarate korištenje tehnologija kroz obrazovni sustav. Odaziv je odličan, potaknuli ste istraživački i natjecateljski duh kod polaznika. Što su vam idući koraci u projektu i kakve su vam povratne informacije od polaznika?
Croatian Makers liga je središnji projekt naše obitelji platformi za intenzivnije uvođenje STEM područja u osnovne škole. Do sada smo donirali oko 1.800 robota u 360 škola i drugih ustanova i uključili oko 8.000 djece. Osim tog projekta, imamo i druge, kao što je STEM auto, Internet stvari i tako dalje. Ovaj glavni projekt ćemo i dalje širiti, a paralelno s time razvijati druge projekte.
SAMOPOZITIVNO: Kažu da ovim projektom „popravljate svijet oko sebe“. Smatrate li da je to moguće u Hrvatskoj? Koliko stvarno pojedinac može utjecati na većinu i što savjetujete drugima koji žele krenuti vašim putem?
Svatko može krenuti od onoga što može sam(a) učiniti, umjesto kukati kako je sve loše.
SAMOPOZITIVNO: Koliko je po vama bitno stjecanje novih vještina kroz obrazovanje i kako vidite obrazovni sustav u Hrvatskoj za 10 godina? Što su po vama koraci koji bi se trebali učiniti da se dođe do kvantnog skoka u kvaliteti znanja u obrazovnom sustavu i društvu općenito?
Hrvatsko školstvo bazira se principima iz 19. stoljeća: prikupljanje činjenica i znanja u atmosferi podređenosti autoritetu. No, danas znanja sve brže postaju zastarjela i bitnije je ovladati vještinama, među kojima je najvažnija vještina učenja. Još bitnije je razvijati otvoren duh i siguran karakter prilagođen suvremenom društvu, a sve to u kontekstu meta-učenja. Među vještine ubrajamo kreativnost, kritičko razmišljanje, komunikacija, suradnja, a u karakterne osobine znatiželja, hrabrost, promišljenost, izdržljivost, vodstvo (leadership) itd.
Kako bi se ovo sve postiglo, nije dovoljno, a niti moguće provesti samo tzv. kurikularnu reformu, nego promijeniti javnu upravu u školstvu. Štoviše, provodite reformu sadržaja prije nego se promijeni sustav, štetno je.
SAMOPOZITIVNO: Robotika i automatika su deficitarna zanimanja u Hrvatskoj. Može li vaš projekt doprinijeti da se ova slika popravi i može li se promijeniti mentalni sklop kod mladih baveći se ovakvim vještinama te potaknuti poduzetnički duh od malena?
Robotika i automatika su samo dio STEM područja, a iako su važni sami po sebi, njihov značaj je zapravo puno veći. Prvo, u sebi uključuju druga područja, kao što je programiranje. Drugo, općenito su vrlo jednostavna i atraktivna ulaznica u cijelo STEM područje. Na koncu, STEM je iz raznih razloga jezgra modernog kurikuluma.
SAMOPOZITIVNO: Hvala 🙂
Foto: Večernji List
Razgovarala Mara Majstorović urednica portala Samopozitivno.com