“Inovativni načini interpretacije kulture i edukacije u vrijeme pandemije!”
Pod pokroviteljstvom Grad Vinkovaca, održan je virtualni Forum kulture i edukacije 2020.g. u organizaciji udruge Samo Pozitivno koja promiče pozitivne životne vrijednosti, kulturu, baštinu, umjetnost i edukaciju kao polazne osnove razvoja jedna zajednice.
Forum su vodile Mara Majstorović predsjednica udruge uz dopredsjednicu Rajnu Šimunić i uz vrlo stručne i zanimljive goste iz domene muzeologije, baštinskog menadžmenta, pedagogije i obrazovanja, i na njemu su se podijelile spoznaje na ovogodišnju temu „Inovativni načini interpretacije kulturnih vrijednosti“ i šira javnost se informirala s odrađena dva projekta članova udruge.
U ovoj izazovnoj 2020.g. Udruga je prilagodila svoje aktivnosti lock down-u i pandemiji te je provođenje započetih projekata uspješno dovela do zacrtanog cilja prešavši na on line platforme.
Prije 2 godine začetu ideja na FORKED -u 2018. o potrebi otvaranja dodatnih muzejskih sadržaja u najstarijem gradu u Europi u Vinkovcima, realizirali su u virtualnom obliku i tako je nastao Virtualni muzej rukotvorina koji je na forumu i predstavljen na web adresi : www.muzej-rukotvorina.com
Interpretacija baštine kroz izradu rukotvorina je puno više od prenašanja znanja kao neformalnog oblika učenja. To je umijeće oblikovanja cjelovitog vizualnog doživljaja koji će gledatelje web sadržaja stranice virtualnog muzeja potaknuti da se s baštinom povežu i o njoj uče u uvodu je naglasila Mara Majstorović, a muzeolog Mirna Levaković Lombarović je naglasila potencijal i mogućnosti jednog ovog muzeja bez granica kroz prikupljanje muzejske građe ali i dodatne mogućnosti provođenja virtualnih radionica i sl.
Na rukotvorine se može gledati iz različitih perspektiva i treba ih sve uzeti u obzir. Mnogi ljudi su postali vlasnici, nasljednici, čuvari baštine, neki i dalje sudjeluju u izradi, stvaraju nove vrijednosti, dok mnogi od toga stvaraju poduzetničke pothvate i žive od toga i to treba nastaviti njegovati. Prikupljati, istražiti, dokumentirati i komunicirati rukotvorine je potreba u održivom korištenju baštinskog fenomena u razvoju poduzetničkih priča i proizvoda zaključila je Mirna Levaković Lombarović
O važnosti organizacije radionica za mlade u sklopu muzeja i raznih izložbenih događanja kroz koje bi se razvijao kulturni turizam jednog grada, publiku je upoznao kustos i akademski slikar Zoran Šimunović.
Zoran Šimunović je kao kustos u Gradskom muzeju Vukovar, organizirao mnogobrojne muzejske aktivnosti, a posebno je izdvojio činjenicu da je u prošloj godini 4700 stranaca posjetilo Gradski muzej Vukovar koji je proglašen i najboljim europskim muzejom 2016 godine.
„Rukotvorina je nešto što je izvorno i trebalo bi ići s koljena na koljeno, ujedno sačuvati kao kulturnu baštinu u digitalnom obliku kako bi ostala dostupna budućim generacijama“:, uvodno je naglasio Zoran Šimunović.
„Uključivanje lokalnog stanovništva u rad muzeja je jako važno jer tako ne samo da prezentirate muzej i omogućavate interakciju unutar muzeja, već odgajate i njegujete buduće naraštaje u muzejsku publiku“, naglasio je Zoran Šimunović i dodao: „Virtualni muzeji imaju potencijal u digitalizaciji predmeta, ali i u informiranju publike koja želi dublje ući u perspektivu rukotvorstva i kulture jedne zajednice.“
Kroz forum se potaknuo pedagoški aspekt rukotvorstva kroz povezanost ugode stvaranja, smirenosti i odlaska iz realnosti u apstrakciju i o tome je govorila pedagoginja Dječjeg vrtića Vinkovci Monika Dragun koja svojim djelovanjem i radom nastoji osvijestiti važnost predškolskog odgoja u društvu kao i ulogu odgojitelja u odgojno obrazovnom procesu.
„Za zdrav psihološki razvoj važan su identitet i tradicijske vrijednosti koje od malena treba usađivati“, poručila je Monika Dragun.
Djeci je važno uvijek postaviti pitanje: „Možemo li mi kao građani grada u kojem živimo, ostaviti nešto svijetu?“ i upravo kroz drugi projekt udruge Samo pozitivno u suradnji s djecom iz dječjih vrtića u Vinkovcima, predstavljena je slikovnica „Legenda o Orionu“ koja će ostaviti svijetu u sebi crteže i radove djece kao i priču o povijesnoj posudi Orionu viđenu očima autora, pojasnila je pedagoginja Dragun i naglasila: „Slikovnica bi u budućnosti trebala biti trajna vrijednost, znak prepoznavanja gdje god da ode po svijetu i osobna iskaznica grada Vinkovaca kao najstarijeg grada u Europi.
Za kraj foruma publika se mogla upoznati s autorom Legende o Orionu svestranim pedagogom i učiteljem u osnovnoj školi koji je magistrirao na Psihologiji dječjeg crteža i kojem je ova slikovnica kruna njegovog književnog djelovanja i poticaj da objavi sva ostala napisana djela.
Silvio je veliki zaljubljenik istraživanja povijesti grada Vinkovaca i upravo ovom slikovnicom je pokrenuo inovativni način podučavanja mladih naraštaja o povijesti svoga grada. U pripremi ima i nove priče i rado će ih nastaviti izdavati u suradnji sa zajednicom.
Zaključak foruma je kako digitalni svijet kao inovativni način prenašanja treba postojati, zabilježbe tradicijskih vrijednosti treba digitalizirati i sakupljati, no nikako ne može zamijeniti materijalni svijet i doživljaje koji se pamte odlaskom u neki grad i upoznavanjem s njegovim kulturnim, muzejskim, galerijskim i drugim sadržajima.
Udruga Samo pozitivno će u 2021.g završiti započete projekte te putem foruma poziva sponzore da se uključe svojim donacijama i pomognu članovima u održavanju Virtualnog muzeja rukotvorina i da se slikovnica otisne u što većem broju primjeraka i na taj način proširi legenda o posudi Orion po cijelom svijetu.
Donacije se mogu uplatiti na žiro račun udruge: HR4423400091110892810 pod opisom donacija za virtualni muzej i slikovnicu Legenda o Orionu.