Hrvatska je prva u svijetu po iznajmljivanju jahti bez posade
Hrvatska je vodeća svjetska destinacija za najam jahti bez posada, rečeno je u petak tijekom okruglog stola Hrvatske udruge poslodavaca – Udruge nautičkog sektora, na kojem se raspravljalo o utjecaju zakonskih promjena na nautički sektor.
“Prema svim pokazateljima Hrvatska je vodeća svjetska destinacija za najam jahti bez posada”, rekao je načelnik Sektora upravnih i stručno-tehničkih poslova Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Boško Ercegovac, na tom forumu u sklopu sajma Nautika na Zagrebačkom velesajmu.
Iznio je pritom da je lani u Hrvatskoj poslovalo 879 čarter tvrtki s 4.108 aktivnih jahti i brodica, pri čemu je ostvareno 75.884 najmova, uz 478.971 turista.
Prema podacima koje je naveo, prošle godine registrirano je 18.211 dolazaka stranih jahti i brodica, od čega u špici sezone oko sedam tisuća treba vez.
Prošle godine 13.422 plovila bila su na stalnom vezu, a od toga 11.756 plovila na vezu u moru. U lukama je ostvaren prihod od 769 milijuna kuna.
Govoreći o prijedlogu zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, načelnica Sektora upravljanja pomorskim dobrom, lučkim i koncesijskim sustavom Nina Perko ocijenila je da bi tim zakonom čije se donošenje očekuje ove godine, trebao riješiti problem komunalnih vezova u javnim lukama, koje bi trebalo podijeliti u vezove za brodice registrirane za osobne potrebe te za komunalne vezove za brodove, odnosno jahte.
“Vezove koji su sad proglašeni nautičkim u javnim lukama treba pretvoriti u komunalne i vidjeti kako onemogućiti da netko drži 20 plovila na vezovima. Treba li jahta biti na komunalnom vezu?”, pita se Perko.
Novi zakon postavlja i pitanje načina funkcioniranja sportskih luka, ali i pitanje bi li se lučke uprave trebale baviti nautičkim sidrištima.
Zakon o izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika komentirao je načelnik Sektora pomorske plovidbe, pravnih, međunarodnih poslova i EU Branimir Farkaš.
U izmjene se, rekao je, ide radi smanjenja administrativnih opterećenja i pojednostavljenja procedure, stvaranja boljih preduvjeta za poslovanje gospodarskih subjekata u djelatnosti pomorstva.
U segmentu koji se odnosi na jahte i nautiku regulirat će se pitanja poreznog tretmana jahti i hrvatskih pomoraca koji plove na jahtama u međunarodnoj plovidbi, a definirat će se i ugovori u nautičkom turizmu (ugovor o najmu jahte ili brodice, ugovor o nautičkom vezu).
Izvor: Jutarnji List