Hokaido tikva – nutritivna bomba bogata mineralima
Naša polja posljednjih su godina “prisvojila” ovu japansku kulturu koja se bere u kasno ljeto.
Ovo povrće itekako može obogatiti jelovnik . Koristi se u pireima, juhama, rižotima, kolačima, nadjevima, sokovima, gulašima… Predrag Livak svoje tikve radije prodaje na sajmovima i sličnim manifestacijama, te online, kako bi kupce iz prve ruke upoznao s njihovim blagodatima, vitaminima A, B, C, beta-karotenom, kalcijem, magnezijem, fosforom i kalijem, pomoći kod bolesti gušterače, želuca, bubrega, srca, dijabetesa…
I u slanoj i u slatkoj verziji
– Važno je znati da se kora hokaido tikava ne baca, već priprema zajedno s “mesom”, a najbolje su one od 2-3 kilograma – tvrdi on. Sve je više načina njihove pripreme, u slatkoj ili slanoj varijanti – u pireima, juhama, rižotima, kolačima, nadjevima, sokovima, gulašima… – pa im osvajaju i najzahtjevnije sladokusce. Ovo zanimljivo povrće i te kako može obogatiti naš jelovnik. Pritom je važno da koru ne bacate, nego pripremite s mesom tikve.
Vrijeme za berbu je u kasno ljeto i početkom jeseni. Kora treba biti glatka i tamnonarančasta do crvena. Ubrane tikve, doznajemo, treba uskladištiti na suhome, na tavanu ili u podrumu gdje se mogu čuvati do šest mjeseci. – Samo pazite da im ostavite 6-7 cm peteljke pa će tako sporije trunuti – savjetuje Livak, čiji je OPG nerijetko domaćin i školarcima koji uče o prirodi, samoniklom i ljekovitom bilju, a prvi je u nas počeo i s uzgojem bijelog gloga, čiji su cvjetovi i plodovi izuzetno traženi zbog problema sa srcem, krvožilnim sustavom, tlakom…
Izvor: Večernji List