HGK: Na policama treba biti 70 posto domaćih proizvoda
Donošenje zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi, za koji se očekivalo da će u proceduru krajem lanjske godine, oduljilo se piše današnji Večernji List.
No to je samo zato, odgovaraju iz Ministarstva poljoprivrede, što se trude da velik broj primjedbi koje su pristigle za vrijeme javne rasprave, a prihvatljive su i ne narušavaju opće principe slobode trgovanja i tržišnog natjecanja, uklope u zakonodavni okvir koji bi prema Vladi trebao biti upućen u ovom tromjesečju.
Ograničiti trgovačke marže
– Razlike između maloprodajnih cijena privatne trgovačke marke i hrvatskih proizvođačkih brendova iznose 60% i vode propadanju domaće proizvodnje. Smanjite razlike između trgovačkih marži na najviše 30% vrijednosti – sugeriraju iz poljoprivredno-prehrambenog sektora HGK, kao i da zastupljenost domaćih proizvoda na policama trgovaca bude 70%. Trgovci pri HGK boje se pak kako bi sadašnji prijedlog zakona, usvoji li se, mogao izazvati tržišnu entropiju i neravnopravni položaj trgovaca u odnosu na proizvođače, dobavljače i distributere. Udruga Život bi, među ostalim, ograničila privatne marke trgovaca na 20% u trgovinama, ZUHP prodaju ispod nabavne cijene proizvoda s PDV-om…
Poljoprivrednici najslabiji
Eurozastupnica Marijana Petir zalaže se i za donošenje EU legislative za suzbijanje nepoštene trgovačke prakse (NTP) koja bi najprije štitila poljoprivrednike kao najslabiju kariku u lancu opskrbe hranom te potrošače da “ne kupuju mačka u vreći”. Članice EU imaju različite pristupe NTP-u, samo Danska i Švedska nikakve.
– Dobrovoljni pristup rješavanju nigdje nije donio željene rezultate, osim možda u Belgiji gdje od 2010. postoji kodeks fer odnosa koji su potpisali svi partneri u lancu – objašnjava ona. Njemačka i Austrija odlučuju od slučaja do slučaja je li jači subjekt zloupotrijebio položaj. Češka, Slovačka i Mađarska imaju i svojevrsne crne liste nepoštenih radnji, a Britanci, među ostalim, kodeks 10 najvećih trgovaca s godišnjim prometom iznad milijardu funti da se prema dobavljačima odnose pravedno i prema zakonu (fairly and lawfully), pisano bilježe sve uvjete o opskrbi, ne mijenjanju ih retroaktivno, plaćaju na vrijeme… – I Hrvatskoj treba detaljni zakon o NTP-u u lancu opskrbe kao i definiranje udjela hrvatske robe na policama supermarketa – uvjerena je Petir.
Izvor: Vecernji List