fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Građani će o inicijativama gradske uprave glasati na e-referendumu

E-referendum u Hrvatskoj još uvijek ne postoji, a jedini koji je prije Mostarca najavio njegovo uvođenje je gradonačelnik Knina Marko Jelić. Bit će stoga zanimljivo pratiti koji će grad – Knin ili Kastav, ući u političku povijest Hrvatske kao prvi koji je doista i uveo e-demokraciju i građane izravno uključio u donošenje odluka, kao i tko će od ostalih gradonačelnika slijediti njihov primjer

Grad Kastav jedan je od prvih gradova na području Primorsko-goranske županije, ali i čitave Hrvatske, koji je tijekom 2017. godine, u suradnji sa Sense Grupom, izradio dokument „Strategija razvoja 2017.-2022. Kastav pametni grad“ kojom se želi razvijati kao pametni grad koji svojim građanima osigurava višu razinu kvalitete i standarda života. Nakon što je gradska uprava provela anketu u kojoj su se građani izjasnili o prioritetnim pitanjima kada je u pitanju kvaliteta života u Gradu, u Strategiji su postavljena tri osnovna cilja, odnosno područja razvoja – pametno upravljanje (Smart Governance), pametno društvo (Smart Society) i pametna infrastruktura (Smart Infrastructure).

Politički, i na nacionalnoj razini, najznačajnija inovacija koju ovom Strategijom planiraju gradonačelnik Matej Mostarac i njegov tim jest razvoj platforme za e-demokraciju, putem koje će građani moći glasati o inicijativama gradske uprave, slati svoje prijedloge, mišljanja i kritike, te preko koje će se održavati e-sjednice i e-referendumi. E-referendum u Hrvatskoj još uvijek ne postoji, a jedini koji je prije Mostarca najavio njegovo uvođenje je gradonačelnik Knina Marko Jelić, pa će biti zanimljivo pratiti koji će grad – Knin ili Kastav, ući u političku povijest Hrvatske kao prvi koji je doista i uveo e-demokraciju i građane izravno uključio u donošenje odluka, kao i tko će od ostalih gradonačelnika slijediti njihov primjer. Uz to, kao dio platforme ‘pametnog upravljanja’ u Kastvu planiraju uvesti i aplikaciju za participativno budžetiranje (KreirajProračun).

Iz grada najavljuju kako će uskoro raspisati natječaj za razvoj platforme za e-demokraciju kojom žele intenzivirati transparentnost Gradske uprave i građanima omogućiti da na jednostavniji način sudjeluju u javnim raspravama i savjetovanjima, kao i lokalnim referendumima.

Kada je u pitanju razvoj pametnog društva, u Gradu Kastvu planiraju osnivanje ustanove u kulturi, povećanja ulaganja u digitalizaciju, obnovu i revitalizaciju kulturne baštine stare gradske jezgre, održavanje otvorenih tečajeva za povećanje digitalnih kompetencija mladih i poduzetnika, te uvođenje informativnih digitalnih displeja. Što se, pak, pametne infrastrukture tiče, Strategijom je predviđen razvoj pametne rasvjete s inkorporiranom senzorikom, pametne kante za otpad, razvoj coworking prostora za udruge civilnog društva, pametni parking, pametna autobusna čekaonica te pametne telefonske govornice.

‘U današnjem vremenu svakodnevnog razvoja digitalnih tehnologija i njezinoj širokoj primjeni i korištenju od strane svih generacija, želja nam je napraviti iskorak i postati dio sve značajnijeg globalnog koncepta ˈsmart citiesˈ’, ističe gradonaečlnik Matej Mostarac i nadodaje kako im je želja da kroz nekoliko manjih pilot projekata rade na uvođenju pametnih rješenja te, istovremeno, sakupljaju povratne informacije građana i korisnika.

Kao što smo već naveli, u cijeli proces izrade strategije, i to već u inicijalnoj fazi, uključeni su bili stanovnici grada. Anketa je obuhvatila 250 ispitanika koji su ocijenili i analizirali postojeće gradske operacije i javne usluge. Na taj je način identificirana razina kvalitete gradske infrastrukture i korištenja digitalne tehnologije te, na kraju, ocijenjena razina kvalitete i standarda života samih stanovnika grada.

Tako je 73 posto ispitanih u anketi izrazilo svoje zadovoljstvo kulturnim manifestacijama i infrastrukturom u gradu Kastvu, a njih više od 45% izjavilo je kako bi voljeli biti pobliže obaviješteni o radu gradske uprave na području kulturnih događanja u Kastvu. Nadalje, više od 70% ispitanika zainteresirano je za pohađanje raznih edukacija koje bi doprinijele poboljšanju njihovih kompetencija, vještina i znanja, a također su spremni koristiti digitalnu širokopojasnu infrastrukturu u cilju obrazovanja i usavršavanja iz svojih domova. Čak 83% anketiranih stanovnika grada Kastva iskoristilo bi mogućnosti mobilne aplikacije putem koje bi im bilo omogućeno sudjelovanje u procesu odlučivanja (poput javnih rasprava, glasanje o inicijativama i davanje prijedloga gradskoj upravi itd.), a 88,8% ispitanika smatra kako bi učinkovito korištenje tehnologije unaprijedilo i poboljšalo kvalitetu i standard života u gradu.

Na tragu prikazanih rezultata anketnog istraživanja proizlazi i sam zaključak: građani Kastva smatraju da bi inicijativa pametnog grada značajnije mogla unaprijediti i poboljšati segment sudjelovanja građana u odlučivanju i upravljanju gradom, što je zapravo od strane samih građana i prepoznato kao ključno područje razvitka.

Izvor: gradonačelnik.hr