Dobili 23 milijuna kuna za pogon za preradu mesa
Čakovečka Mesna industrija Vajda i Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju ovih su dana potpisali Ugovor o financiranju u vrijednosti od 22,67 milijuna kuna. Potpora je to osigurana kroz mjeru M4 „Ulaganja u fizičku imovinu“ Programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014. – 2020., a bespovratna sredstva će Vajda investirati u već započeti projekt „Rekonstrukcija pogona za preradu mesa“, čiji se dovršetak očekuje do kraja 2018. godine piše Jutarnji List.
– Dodijeljena sredstva značajan su doprinos realizaciji ukupnog projekta osuvremenjivanja i tehnološke modernizacije Vajde koja je intenzivno započela ulaskom u sastav Grupacije Pivac piše Jutarnji List.
Naglasak na sektor svježega mesa, od primarne klaoničke obrade, do finalizacije dio je poslovne politike koja će omogućiti maksimalno korištenje domaće sirovine, kako iz vlastitih kooperantskih uzgoja, tako i domaćih tržišnih viškova, čime se daje prilog revitalizaciji stočarstva u Hrvatskoj i agrara općenito – istaknuo prilikom potpisivanja ugovora direktor Vajde Vladimir Mesarić, te dodao kako će uz osiguravanje vlastitih sredstava cjelokupan iznos ovog ugovora biti uložen u dogradnju, rekonstrukciju i modernizaciju proizvodnog pogona, nabavu strojeva i opreme za proizvodnju, proširenje skladišnih i ekspeditnih kapaciteta te modernizaciju rashladnog sustava.
Ukupna vrijednost investicije procijenjena je na 50 milijuna kuna, a ona će omogućiti i stvaranje temeljnih preduvjeta za širenje i povećanje kooperantskog uzgoja. Stvorit će se i uvjeti za dodatno zapošljavanje novog, stručnog i kvalitetnog kadra te u Vjadi očekuju da će nakon završetka investicijskog procesa, broj zaposlenika prijeći 300.
U Ministarstvu poljoprivrede su, inače, na potpisivanju novi ugovori ukupne vrijednosti 343 milijuna kuna.
– U sektor stočarstva i peradarstva bit će investirano 86,5 milijuna kuna kojima će se graditi nove farme i obnavljati postojeće. Voćarima i povrćarima dodijeljeno je 36,5 milijuna za izgradnju novih plastenika i staklenika, a znamo kakve su sve nepogode zadesile naše poljoprivrednike samo ove godine. Čak 122 milijuna potpore dajemo investicijama mikro, malih i srednjih korisnika za povećanje dodane vrijednosti njihovih proizvoda, a 94 milijuna za povećanje dodane vrijednosti proizvoda velikih korisnika. Ovakva raspodjela pokazuje dobru stratešku usmjerenost sredstava Programa ruralnog razvoja Hrvatske – istaknuo je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.
Pojednostavljenim procedurama, nastavio je, ubrzali su put EU novca do poljoprivrednika i ruralnog prostora, a očekuje da će do kraja ove godine iskoristiti 30 posto sredstava Programa što je, kako on ocjenjuje, odličan rezultat.