„Ada Lovelace, prvi programer” odvela me u Bruxelles
S projektom „Ada Lovelace, prvi programer” sudjelovala sam na međunarodnom natjecanju „STEM Discovery Week”, inicijative Scientix, koju provodi European Schoolnet, ključna organizacija za obrazovanje u Europi.
Među više od 800 prijavljenih aktivnosti diljem Europe osvojila sam jednu od 30 nagrada i pozvana sam u Bruxelles u Belgiju, gdje sam i predstavila svoj rad. Projekt je odabran kao jedan od četiri najbolja u kategoriji „Girls in STEM” – „Djevojčice u STEM području” (STEM – Science, Technology, Engineering and Math). Ujedno, bila sam jedina odabrana predstavnica iz Hrvatske.
Organizacija European Schoolnet umrežuje 34 ministarstava obrazovanja diljem Europe. CILJ JE ORGANIZACIJE implementacija inovativnih metoda poučavanja, transformacija obrazovnog procesa za digitalizirano društvo 21. stoljeća, uvođenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija kao potpore učenju te osposobljavanje učitelja u „učionici budućnosti” (Future Classroom Lab), koja je opremljena najmodernijim tehnologijama.
Prijavljeni projekt najprije je predstavljen na Danu znanosti u organizaciji Sanje Janeš te Udruge mladih Motus pod nazivom „Ada Lovelace – the first programmer”.
Svoj sam projekt potom nadopunila i prilagodila za natječaj.
European Schoolnet i STEM Alliance odabrali su moj projekt kao primjer dobre prakse za poticanje djevojčica za bavljenje znanošću. Zahvaljujući projektunagrađena sam studijskim putovanjem i sudjelovanjem na konferenciji u Bruxellesu od 22. do 24. lipnja 2018.
Studijskom se putovanju pridružila i Sanda ŠTIMAC, učiteljica razredne nastave, kao predstavnica Udruge mladih Motus.
Na trodnevnoj konferenciji prikazane su nove metode i ideje za poučavanje STEM područja, razne aktivnosti i projekti. Održane su radionice u učionici budućnosti – Future Classroom Lab, koja je opremljena najmodernijim tehnologijama. Razmijenjena su iskustva kolega iz različitih država u Europi, pa tako i uspostavljeni novi kontakti, što otvara prilike za međunarodnu suradnju, kako s navedenim organizacijama u Bruxellesu, tako i s ostalim sudionicima konferencije.
Sam je projekt osmišljen kao poticaj djevojčicama na bavljenje prirodnim znanostima, matematikom, informatikom, fizikom. Ada Lovelace prije 170 godina osmislila je računalni algoritam – preteču prvoga programskoga jezika, na temelju teoretskog Analitičkog stroja Charlesa Babbagea. Činjenicu da je Ada osmislila algoritam, a da nikad nije vidjela tipkovnicu, ekran ili računalo, upotrijebila sam kao motivaciju, inspiraciju djevojčicama. Vizionar, genijalni um, pjesnik znanosti – sve su to nazivi koji su krasili Adu. Ona je i stvarno uzor mnogim mladim djevojkama koje koračaju njezinim stopama.
Izvor: Skolskiportal.hr