Gotov je novi Tehnopark na Velesajmu, prostor od 7300 m2 u koji Grad Zagreb useljava stotinjak startupa
Ovaj tjedan, nakon godinu dana, završeni su radovi na dva milijuna vrijednom prostoru u koji će u sljedećih mjesec dana useliti više od 100 domaćih startupa. Golemi prostor ima 118 modula – ureda koji izgledaju kao male kućice, laboratorije koji čekaju još dva milijuna eura dodatnih investicija, konferencijske sale, učionice, kuhinju i blagavaonicu, dječju igraonicu… Telegram je prvi bio u dovršenom prostoru Snima: Borko Vukosav
Penjem se stepenicama na prvi kat 12. paviljona Zagrebačkog Velesajma, ponedjeljak je. Tu i tamo golemim prostorom prođe neki radnik, ali inače je više-manje prazno. Bio sam već ovdje, prije desetak dana. Ali onaj prostor nije imao veze s ovim koji gledam sada; gomila majstora još uvijek je mahnito radila kako bi na vrijeme dovršili projekt (zasad) vrijedan dva milijuna eura. U petak su radovi na 7300 četvornih metara prostora Tehnološkog parka Zagreb, nakon godinu dana, službeno zavšeni. Sad ostaje zabavni dio – ispuniti cijeli kat startupima, gomilom mladih ljudi s velikim idejama i planovima. I svime što im je potrebno da bi uspjeli.
Kroz Tehnološki park vodi me Frane Šesnić, direktor Razvojne agencije Zagreb – RAZA, koja stoji iza projekta (a iza koje stoji Grad Zagreb). Prostor ispunjava 118 međusobno spojenih malih ureda – kućica od knaufa i staklenih zidova, nekoliko prostorija koji će postati laboratoriji, konferencijskih sala, učionica, kolektivna blagovaonica, otvoreni prostori za sastanke i druženje, vidim i dječju igraonicu… Za nekih mjesec i pol dana, kad ove urede ispune lokalne startup tvrtke, tu bi trebala nastati dosta velika gužva.
Žele pokriti doslovno svaku sitnicu koja jednom startupu treba
Inače, Tehnopark zapravo djeluje više od 20 godina, imaju prostorije u Golikovoj, Vodnikovoj ulici i na Žitnjaku, no ovo im je najveći projekt dosad. Šesnić je uzbuđen dok mi objašnjava što će se ovdje događati kada cijela stvar stvarno krene. Jednostavno rečeno, ako ste inovator, izumitelj ili poduzetnik koji radi na nekom novom izumu ili proizvodu, ovdje ćete moći obaviti sve: proći kroz savjetovanje o tome kako ideju pretvoriti u konkretan projekt, kako okupiti tim za taj projekt, proći faze testiranja i razvoja, kako tim pretvoriti u startup, a potom startup u funkcionalnu tvrtku koja može opstati na konkurentnom otvorenom tržištu.
Recimo, osmislili ste novi smartphone kakvog dosad nije bilo na tržištu. Imate ideju, imate nacrte, ali ne znate kako se maknuti dalje od te početne točke. Ne znate kako financirati njegov razvoj, kako okupiti tim stručnjaka koji vam trebaju da biste mogli proizvesti prototip i testirati ga, kako naći investitore, kako registrirati firmu, krenuti s proizvodnjom… Tu možete sve to.
118 modula namijenjeno je samo onima s IT inovacijama
Pitam Šesnića što netko treba napraviti da bi postao jedan od 118 startupa koji će ovdje dobiti mjesto. Ako imate neki izum, inovaciju za koju mislite da biste s njom mogli postići puno, trebate se prijaviti preko njihove službene stranice za startupe. Modul dobivate ako imate doista važnu tehnološku ideju. O svemu će vas detaljno informirati u ispostavi Plavog ureda na Velesajmu; radi se dijelu razvojne agencije Zagreb – RAZA, koja je zaslužna i za Tehnopark.
Tamo, kaže Šesnić, može doći doslovno svatko tko razmišlja o samozapošljavanju, pokretanju vlastite tvrtke i poduzetništvu, i dobit će svu potrebnu (besplatnu) pomoć. Objasnit će vam što sve trebate napraviti, pomoći vam oko birokracije kroz koju morate proći, spojiti vas sa stručnjacima s kojima možete formirati tim, objasniti kako da taj radni tim pretvorite u firmu. “To zovemo pred-inkubacija”, objašnjava Šesnić. No, dok su usluge Plavog ureda namijenjene svima, moduli Tehnoparka na Velesajmu rezervirani su samo za proizvođače koji nude tehnološke inovacije.
Planiraju još dva milijuna eura uložiti u laboratorije
“Nama je cilj da korisnik uopće ne vidi birokraciju, mi želimo biti posrednici za to, tako da se inovator može posvetiti razvoju svojeg izuma, umjesto da gubi vrijeme na papirologiju”, priča dok dolazimo do jednog od pet laboratorija koji se nalaze na zapadnoj i sjevernoj strani Tehnoparka. Oni su jedan od najbitnijih dijelova ovog projekta.
Grad je u čitav prostor uložio dva milijuna eura za opremanje interijera koji je dizajnirala Loredana Stunić, a jednako toliko potrebno je za opremanje ovih laboratorija koji će zapošljavati vrhunske stručnjake, znanstvenike i inženjere, a bit će dostupni startupima. Sada su još prazni, čekaju opremu, poput 3D printera.
Zaposliti će inženjere, fizičare i kemičare koji će pomagati startupima
Za opremanje laboratorija RAZA se nada financiranju iz EU fondova preko Ministarstva poduzetništva. “Prijavili smo projekt na natječaj krajem prošle godine, a nedavno su nam javili da smo ušli u drugi krug selekcije”, kaže. Ako im uspije, ovi laboratoriji otvorit će radna mjesta našim inženjerima, fizičarima, kemičarima; raznim znanstvenicima koji će pomagati inovatorima da od svoje ideje naprave prototip i testiraju ga. Žele stvoriti vrhunski znanstveni laboratori opremljen 3D printerima i najmodernijim uređajima.
Onaj novi mobitel koji ste izmislili? Tu ćete, na primjer, testirati razne kombinacije materijala dok ne dođete do one savršene, od koje ćete doslovno izgraditi taj mobitel. Da ovo krenete raditi sami, trebao bi vam 3D printer, materijali, inženjeri, i jako puno novca da to sve priuštite. Tehnopark na Velesajmu će vam sve to omogućiti. Na kraju će vam pomoći da definirate kad ste gotovi s prototipom, i možete krenuti u proizvodnju. Radit ćete iz jednog od stotinjak ureda Tehnoparka, ili, kako ih ovdje zovu – moduli.
Osim modula, postoje učionice, kuhinja i igraonica za klince
Kad ste okupili tim i napravili prototipe – imate startup. Tu završava ta pred-inkubacija i počinje inkubacija, tijekom koje tražite investitore koji bi pokrili daljnje troškove – jer firma i dalje ne zarađuje, to je startup koji radi na razvoju proizvoda. U Tehnoparku su vam dostupni mentori koji će vam pomoći da nađete investitore, pobrinete se za marketing, računovodstvo, upravljanje firmom. Vama je i dalje fokus samo izum na kojem radite. Kad dođete do faze da ste u punoj proizvodnji, imate kupce i zarađujete dovoljno da vam više ne trebaju vanjski ulagači, onda je vaš startup postao samostalna tvrtka, i svoj modul u Tehnoparku prepuštate nekom novom startupu.
Šetamo dalje prostorom koji je puno više od laboratorija i modula. Prolazimo pored konferencijskih sala, učionica u kojima možete pohađati (ili voditi) edukativne radionice, kuhinje u kojoj si možete spremiti ručak, a ako ste roditelj, imate i igraonicu za klince, tako da nećete biti odvojeni dok ste na poslu. Kriteriji za dobivanje jednog modula su strogi, morate imati istinsku inovaciju. Svaki modul ima dvadeset kvadrata, opremljen je za troje do četvero ljudi, svi su povezani zajedničkim vratima tako da se po potrebi – ako dva startupa međusobno surađuju – mogu spojiti. Mjesečna naknada još nije posve definirana, ali će biti manja od 2000 kuna i pod to spada sve što je tamo dostupno, od super brzog interneta do čistačice. Što je najbolje, prvih godinu dana startupi neće morati ni plaćati najam.
Prvi startup koji će useliti je nagrađivani Vollo,. Dečki imaju servis koji vam omogućava lako kupovanje autobusnih karata preko interneta i sve vezano uz buseve (njihov sajt pruža vam bazu podataka preko koje možete detaljno provjeriti svaku rutu koju odaberete – kojim cestama se ide, gdje će bus sve stati, koliko traje vožnja, ima li bus Wi-Fi i još sto informacija koje nećete dobiti na šalteru za prodaju karata).
Uskoro se useljava i Bike2Lock, startup koji osmislio sigurnu i kompaktnu parking-kapsulu za bicikle. A onda polako ulaze i ostali, Šesnić kaže da već imaju veliku listu čekanja. Moraju biti fer i svakom startupu koji radi na istinskim inovacijama dati priliku da dođe razviti svoj proizvod u Tehnoparku. Još nekoliko tjedana, i svi moduli će biti puni.
Izvor: Telegram.hr / Foto: Telegram.hr