Simbioza čovjeka i računala je put ka bržoj (r)evoluciji tehnologije i čovječanstva
Uspješna 8. znanost za mlade u Vukovaru
U organizaciji tvrtke Lotusmedia i Udruge „ Samo pozitivno”, a pod pokroviteljstvom Grada Vukovara i mnogobrojnih sponzora na Veleučilištu „Lavoslav Ružička” u Vukovaru, održana je osma po redu manifestacija Znanost za mlade u Vukovaru.
Tema ovogodišnje manifestacije bila je „ Budućnost kakvu (ne) želim”, a gost predavač bio je dr. Igor Berecki koji je sudionicima održao vrlo zanimljivo predavanje: „ Budućnost kakvu biramo: Biorobotika- simbioza čovjeka i računala”.
Sve okupljene u ime organizatora pozdravila je Mara Majstorović, direktorica tvrtke Lotusmedia d.o.o. koja je izrazila zadovoljstvo činjenicom kako su brojnošću nadmašili prošlogodišnju manifestaciju te kako voli vidjeti koliko mladi cijene i s godinama sve više prate ovu manifestaciju.
– „Predavanje mlađoj publici treba predstaviti jedan presjek kroz suvremene događaje, suvremene stvari koje se sada u novim tehnologijama mogu pronaći koje predstavljaju uzajamni odnos biologije, računarstva, medicine odnosno jedna međusobna interakcija svega toga i gdje je mjesto ovim mladim generacijama u tim novim tehnologijama. Iskreno se nadam da se to kroz predavanje uspjelo pokazati i to jedno povjerenje koje treba dati mladim generacijama koje uz te nove tehnologije odrastaju i ustvari ih bolje prihvaćaju i razumiju nego mi stariji koji se brinemo što će mladi raditi s novim tehnologijama. Oni to znaju puno bolje od nas. Na nama je da ih usmjerimo ka nekim drugim stvarima i da pripazimo da nove generacije koje dobiju u ruke takav alat da ga ne pretvore u oružje što je na žalost bio slučaj naše generacije. Mora postojati osjećaj moralnosti i etike pri korištenju novih tehnologija. Panel rasprava je to dobro pokazala jer je bilo govora o stvarima koje se dotiču etike i moralnog odnosa novih generacija prema nadolazećim tehnologijama.“ – rekao je dr. Igor Berecki.
– „Predavanje je bilo jako zanimljivo, kao i panel rasprava u kojoj su gosti stručnjaci kao primjeri dobre prakse Kruno Miličević , Monika Berecki, Darko Bilandžić i dekan Željko Sudarić podijelili svoja iskustva, a mladi su mogli dobiti vrlo korisne informacije iz neuroznanosti, konkretne savjete kako koristiti AI u poslu, kako kritički gledati na informacije bez činjenica, koja zanimanja u budućnosti odabrati i kako koristiti tehnologiju na koristan i etičan način. Zahvalna sam doktoru Bereckom koji je svoje vrijeme posvetio mladima u Vukovaru i radujem se sljedećoj godini. Već planiramo i devetu manifestaciju jer vidimo da je interes mladih ogroman i na ovaj jedinstveni način im svi skupa dajemo jednu perspektivu u svjetliju budućnost, drugačiju od svih ovih okolnosti u kojima se trenutno nalaze.“ – dodala je Majstorović.
Pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Vukovara Josip Paloš rekao je kako Grad Vukovar redovito podržava ovaj tip manifestacije te je iskazao zadovoljstvo brojem sudionika i okupljenih mladih osoba: „Cilj ove manifestacije je popularizirati znanost, približiti je mladima. Teme su uvijek aktualne, umjetna inteligencija i biorobotika su sve više u simbiozi s ljudima i sve to kroz riječi stručnjaka koji će približiti tehnologiju mlađoj publici i svim ljudima koje ovo zanima. Pokazati da i moderne tehnologije ako se koriste na pravi način su samo dobrobit našoj budućnosti.“- zaključio je Paloš.
U sklopu manifestacije dodijeljene su i stipendije u visini od 650 eura, nadarenim učenicima, ovaj put Emi Stankoski Hrgović (Gimnazija Vukovar), Sari Perković (Tehnička škola Vukovar) i Tereziji Kikić (Gimnazija Vinkovci).
Moderatorica manifestacije: Roberta Mesić