fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Ova tvrtka od ljuski kave i reciklirane plastike izrađuje domove za siromašno stanovništvo

Startup tvrtka iz Bogote ekološki prihvatljivim kućicama želi smanjiti stambena nesigurnost građana.

Nekima je imati krov nad glavom čista svakodnevica i sasvim uobičajena stvar, no nekima je imati svoja četiri zida uistinu luksuz. Nažalost, nemili događaji tijekom prošle godine u Zagrebu i okolici pa kasnije i na Banovini probudili su brojnim ljudima svijest kako nešto što smo godinama gradili i štedjeli za vlastiti dom može nestati u hipu. U takvim situacijama pronalaze se brojne alternative, među kojima su i montažne i kamp kućice, kontejneri i mnogi drugi improvizirani domovi, no što kad vas život nagna da se bez vlastitog krova nad glavom uopće i rodite i da jednostavno spadate u poražavajuću statistiku onih koji nemaju svog toplog doma?

Čak 35 posto stanovništva u Kolumbiji živi na dnu siromaštva i imati kuću gotovo da je stvar prestiža. To je dovelo do problema stambene nesigurnosti u cijeloj zemlji, a tome su doskočili u tamošnjoj građevinskoj tvrtki “Woodpecker” koja je počela izrađivati kućice ne samo pogodne za život siromašnijeg stanovništva, već su one potpuno ekološki prihvatljive.

Ova startup tvrtka iz Bogote, odlučila se za genijalnu kombinaciju materijala. Naime, s obzirom na to da je Kolumbija zemlja koja proizvodi gotovo najviše kave u svijetu, kreativna ekipa iz “Woodpeckera” odlučila je koristiti ljuske kave za proizvodnju laganih, montažnih kućica i učionica za održavanje nastave u siromašnim predjelima Kolumbije. Ljuske od kave kombiniraju s recikliranom plastikom kako bi stvorili trajniji i ekološki osvješteniji materijal za izgradnju. To ne samo da smanjuje otpad s farmi kave koji bi neizbježno završio na odlagalištima, već pomaže u brzoj, održivoj i jednostavnoj konstrukciji koju svatko može učiniti. DIY struktura bila je sastavni dio njihove misije pružanja stanova s niskim prihodima za siromašna područja Kolumbije. Ideja za ove montažne male kuće započela je s poduzetnikom Alejandrom Francom, sada izvršnim direktorom Woodpeckera.

– Vidjeli smo da postoji ogromna potreba za što jednostavnijim i ekonomičnijim građevinskim sustavom za stanovanje i obrazovanje u ruralnim i izoliranim mjestima gdje tradicionalni građevinski sustavi poput cigle, betona i cementa ne mogu ići, a ljuska kave odabrana je jer je jača i suha od ostalih vlakana – izjavio je Franco.

Ovaj materijal nastao recikliranjem otporan je na štetočine i izrađen je tako da podnosi vlagu, što ga čini sigurnom alternativom za stanovanje osoba s niskim prihodima i koji nisu u mogućnosti izdvojiti pozamašnu svotu za rentu stana ili gradnju svog doma.

Standardizirani plastični dijelovi spajaju se na čelični okvir za pojednostavljenu ugradnju. Njihova velika proizvodnja i uporaba recikliranih i otpadnih materijala omogućuju prodaju malenih domova s osnovnim prostorijama za 4.500 američkih dolara. Zbog niske cijene i jednostavne ugradnje, kolumbijska vlada obratila se tvrtki kako bi pomogla lokalnom stanovništvu da se oporavi nakon uragana Lota u studenom 2020. godine. Vlada je tada iskoristila upravo ove ekološki prihvatljive kućice kako bi brzo pružila utočište raseljenim građanima kad ih se nije moglo prevesti drugdje. Bez ovog rješenja mnogi bi Kolumbijci bili bez skloništa. Plan ove tvrtke koja želi pridonijeti smanjenju stambene nesigurnosti u Kolumbiji zasad se pokazuje uspješnim. Naime, već su prodali 2.600 domova, a u bliskoj budućnosti planiraju proširiti svoj održivi poslovni plan i izvan Južne Amerike, pa bi ovaj reciklirani dom mogao postati ozbiljno rješenje prilikom zbrinjavanja ljudi u teškim životnim situacijama i prirodnim katastrofama.

Izvor: Green.hr