Četvrti u svijetu i prvi u Hrvatskoj u proizvodnji igračaka iz reciklata: tvrtka ‘Mold‘ razvija biznis koji traži dosta truda i ulaganja
Mi smo mlada tvrtka osnovana prije tri godine s ciljem i misijom proizvodnje iz recikliranih materijala. Prošle godine uložili smo u pogon i opremu više od 250 tisuća eura; 70 posto novca je iz kredita dobivenih putem programa Splitsko-dalmatinske županije, preko Erste banke, dio je bankovni kredit, a dio vlastita sredstva, dok smo na početku uložili još 70 tisuća eura naših sredstava.
Rad s otpadom je specifičan posao, treba dosta truda i ulaganja, ishođenje brojnih certifikata i dozvola, budući da nema svaki grad ili mjesto ni predviđene lokacije za djelatnosti vezane uz otpad. Dvije godine smo samo razrađivali ovu ideju, radili na procesu kako ćemo najbolje iskoristiti taj materijal i upotrijebiti ga da dobijemo artikl određene kvalitete, budući da ne možete baš sve stvari od plastike reciklirati – pojašnjava nam ukratko Branimir Dević, direktor i jedan od tri suvlasnika tvrtke “Mold”, koja trenutačno djeluje u prostorima sestrinske tvrtke “Termodinamika”, na Mostinama u Splitu.
– I onda je došla korona-kriza, pa su svi naši planovi vezani uz recikliranje otpada bili, nažalost, zaustavljeni. Međutim, kada je većina u koroni otpuštala, mi smo zaposlili još jednog djelatnika – ističe Dević.
– Naime, brzo smo se morali pokrenuti, uložili smo još oko 30 tisuća eura i u samo 15-ak dana “izbacili” alat s kojim smo krenuli u proizvodnju vizira Protect S20 – veli nam Dević.
NOVA RADNA MJESTA
Trenutačno imaju šest zaposlenih, a kako im sada ponovno posao pomalo raste, namjeravaju zaposliti još dvije osobe, kaže.
– Naš pogon se sastoji od tri dijela: reciklažni dio, pogon za proizvodnju i prostor gdje pakiramo proizvode, a čak 95 posto naših proizvoda izrađuje se od raznog plastičnog otpada, poput plastičnih vrećica i drugih plastičnih proizvoda, ovisno o sastavu materijala.
Imamo četiri grane proizvodnje, od kojih su tri vezane uz recikliranje materijala. Proizvodimo tako građevinski asortiman, a riječ je o klasičnim plastičnim distancerima za građevinu, tu ima 40-ak različitih artikala. Imamo i sanitarni program, u sklopu kojeg proizvodimo dva različita sanitarna kompleta poput sifona za vodu i tu trenutačno surađujemo s najjačim tvrtkama u Hrvatskoj u toj branši – “Ferotermom” i “Keratermom”, a prošle godine smo se prebacili i na proizvodnju igračaka. Na tom polju smo četvrta tvrtka u svijetu koja proizvodi igračke iz reciklata, dok smo u Hrvatskoj prvi u tome – ističe Dević, kojemu se pridružuje i suvlasnik Slaven Raguž. Uz njih dvojicu, treći suvlasnik je Karlo Pavela.
Proizvod smo zaštitili, a, što je najvažnije, dobili smo sve potrebne dozvole za puštanje u prodaju jer je proizvod ispitao i Hrvatski zavod za javno zdravstvo – ističu nadalje, pa pokazuju kockice od kojih se mogu slagati likovi u dvije i tri dimenzije.
– Za razliku od nekih drugih kockica, ove se mogu držati dok su u ravnini, u samo jednoj razini, što je njihova specifičnost.
Potpisali smo i ugovor s Nogometnim klubom “Hajduk” za četiri različita artikla, a u pregovorima smo s domaćim trgovačkim lancima, kao i s jednom velikom korporacijom u Argentini za prodaju igračaka – kazuju suvlasnici, pa nam pokazuju kockice posložene u “Hajdukov” grb.
– Recikliranje materijala je potreba i nužna je za budućnost svih nas. Međutim, teško je doprijeti do svijesti ljudi, tako da smo se mi okrenuli djeci. U planu nam je za početak suradnja sa solinskim vrtićima i edukacija mališana.
Najteže u svemu je sortiranje otpada, nas odrasle je teže naučiti, ali djeca to brzo usvajaju. Razmišljali smo o tome kako ih najbolje zainteresirati za prikupljanje i razdvajanje otpada, a onda nam je sinulo kako da im sve to skupa približimo, te smo krenuli u izradu igračaka. Namjera nam je da oni sakupljaju određeni plastični otpad, mi ćemo ih poučiti što i kako, a onda će oni s odgojiteljicama doći kod nas u pogon, gdje će vidjeti kako se od toga stvara proizvod i na kraju će dobiti tu igračku. Kada nauče, onda će nastaviti dalje objašnjavati svojim roditeljima i drugim odraslima – kazuju iz “Molda” kako se u svijetu već ovakva praksa pokazala jako dobrom.
SURADNJA ZA IZVOZ
– Kada je riječ o aktualnim vizirima Protect S20, u tom segmentu smo jedini proizvođač u Hrvatskoj koji ima normu EN 166:2001, koju su propisali EU i Hrvatski zavod za javno zdravstvo kako bi se proizvod mogao koristiti.
Više od dva mjesaca proveli smo na ispitivanjima u Engleskoj, tako da smo dobili dva certifikata koja nam uskoro stižu – zadovoljni su sugovornici jer imaju, navode, već norme 9001 ISO i 14001 ISO.
– Bez svega toga ne možeš krenuti u ozbiljniju proizvodnju, tako da se sada možemo okrenuti i izvozu. Upravo smo “napravili” i dva izvoza za Sloveniju te pregovaramo s tvrtkama iz Rusije i Njemačke.
Prepoznale su nas već neke važne domaće kompanije, tako da smo ostvarili suradnju s “Podravkom”, “Plivom”, mesnom industrijom – navode iz “Molda”, dodajući kako njihove vizire neki uzimaju i za poslove brušenja ili košenja trave.
Želimo da što više dijelova naših proizvoda bude iz domaće proizvodnje. Trudimo se ne biti konkurencija jedni drugima, nego suprotno, želimo da se i druge tvrtke razvijaju. Možemo jedni drugima pomagati, toliko smo malo tržište, a kad se udružiš, puno jače možeš na vanjsko tržište – smatraju Dević i Raguž.
– Imamo još puno planova, želimo i dalje širiti programe, otvarati neke druge branše, nabavljati strojeve koji nam nedostaju, primjerice stroj za pranje otpada i slično.
Zbog situacije s koronavirusom trenutačno nije moguće ostvariti toliko direktnih kontakata, a to je, po našemu mišljenju, najbolji put za početak suradnje, ali nadamo se ipak da će se priznati naš trud i rad, da ćemo naći naše mjesto na tržištu i da ćemo imati još bolje poslovne rezultate – zaključuju iz “Molda”.