U Sladorani sutra kreće proizvodnja alkohola, našli radnike i kvasac
Pripremaju se strojevi i bude li sve prema planu, prve količine alkohola za dostavu će biti spremne u četvrtak piše Poslovni.hr
Zbog pandemije koronavirusom mnogi su medicinski proizvodi postali zlata vrijedni i nedostupni zemljama koje nisu samodostatne u proizvodnji kako zaštitne opreme, lijekova, pa i medicinskog alkohola bez kojega nema dezinfekcije.
Uvoz ne funkcionira, jer su mnoge zemlje zabranile izvoz ovih novih “strateških” važnih proizvoda. Na sreću, šećerana (Sladorana) u Županji sačuvala je stare strojeve za proizvodnju čistog etilnog alkohola.
Iz melase, nusproizvoda u proizvodnji šećera iz šećerne repe već neko vrijeme se u Hrvatskoj ne proizvodi rafinirani etilni alkohol. Kao i u slučaju mnogih drugih proizvoda, domaće je istisnuo onaj jeftiniji iz uvoza.
Međutim, kriza s koronavirusom promijenila je štošta u svijetu, pa su tako i gotovo sve zemlje obustavile prodaju izvan svojih granica svih najneophodnijih proizvoda za potrebe zdravstva i zaštite, a na tom je popisu i čisti alkohol.
25.000 litara rafiniranog etilnog alkohola izlazilo je prema dostupnim informacijama, iz županjskih pogona prije gašenja
Svi su proizvođači od Njemačke, Austrije do Mađarske i Bugarske iz kojih smo se snabdijevali, svoje količine i kapacitete stavili u funkciju osiguravanja vlastitih potreba, pa se sada, kada su potrošene zalihe, a dobavljači teško uspijevaju doći do novih količina, krenulo i u Hrvatskoj u potragu za domaćim proizvođačima etilnog alkohola.
Nekad je ta proizvodnja postojala u županjskoj Sladorani, koja, potvrdio nam je Željko Zadro, predsjednik Uprave Vira, u čijem je sastavu ta tvornica šećera, ponovno pokreće proizvodnju čistog alkohola.
Radit će punim pogonom
“Već tri godine u Sladorani se ne odvija proizvodnja alkohola, pa je prvi zadatak bio u Županji pronaći ljude koji su nekad radili na toj proizvodnji, od kojih su neki u međuvremenu otišli u mirovinu”, priča nam Zadro.
Sada su, dodaje, u tijeku nužni radovi na pripremi strojeva za početak rada, na pogonu se provodi remont i čišćenje. Drugi problem bio je brzo nabaviti dovoljne količine kvasca, nužnog za pokretanje alkoholnog vrenja iz melase.
Proteklih dana kontaktirali su proizvođače i konačno u okolici Zagreba pronašli partnera i potrebni kvasac. Slijedi ishođenje dozvola za osiguranje kretanja i transporta iz jednog kraja Hrvatske u drugi, a Zadro očekuje da će se sustav staviti u funkciju i pokrenuti proizvodnju već u srijedu, te da će, bude li sve prema planu, prve količine alkohola za dostavu biti spremne u četvrtak.
Koliko će alkohola proizvoditi, u ovom trenutku ne može procijeniti. Nekada je, prema dostupnim informacijama, iz županjskih pogona izlazilo oko 25.000 litara dnevno. No, u svakom slučaju će se, kaže Zadro, raditi punim pogonom i maksimalno, jer su svi svjesni da će potrebe u idućim tjednima i mjesecima biti velike.
“Potrebnih sirovina imamo i sve snage sada će se u Sladorani usmjeriti na proizvodnju alkohola”, dodaje Zadro.
S upitima o mogućnosti pokretanja proizvodnje Sladorani su, inače, upiti počeli stizati odmah s početkom krize, prije desetak dana, a javili su se svi, od kriznog stožera, bolnica i ljekarni, do proizvođača sredstava za dezinfekciju. Potražnja je, kaže Zadro, doista velika, a prioritet će biti opskrba bolnica.
Bolnicama će donirati
Već su utvrđene njihove pojedinačne potrebe, a kako potvrđuje Zadro, njima će potrebni alkohol Viro – donirati. Inače, zbog izvanrednih okolnosti i potrebe za proizvodnjom alkohola Sladorana će privremeno obustaviti dostavu melase, koja se koristi i za proizvodnju kvasca, kao i u prehrambenoj industriji i dodatak stočnoj hrani.
Pokretanje domaće proizvodnje i dobave svih roba i proizvoda koji su sada potrebni u ovim danima nastoji potaknuti i Ministarstvo gospodarstva, koje ih poziva da se s ponudama, cijenama i datumima moguće dostave jave na adresu Ravnateljstvu za robne zalihe Ministarstva gospodarstva (zalihe@mingo.hr).
Osim koncentriranog alkohola, na popisu su i dezinficijensi za vodu, ruke i prostor, te zaštitne maske i naočale, zaštitne rukavice i kombinezoni, zaštitna medicinska odjeća i obuća, navlake za cipele, posteljno rublje za zdravstveni sustav, te respiratori.
Izvor: Poslovni.hr