Sunčano selo čuva tradicionalnu gradnju i alate
Priča o uspjehu obitelji Hećimović i njihovog Sunčanog sela počinje još 90-ih godina prošlog stoljeća kada su kupili imanje u selu Jagnjedovec, nedaleko Koprivnice. Naime, vlasnica Helena 1991. godine osnovala je klub za učenje engleskog jezika u Koprivnici. Kako je prije toga radila u školi i na primjeru kampova u kojima je sudjelovala vidjela kako su uspješni u radu s djecom, odlučila je i sama tako nešto ponuditi na našem tržištu.
„Drugi korak je bio pronaći mjesto gdje bismo provodili ljetne aktivnosti. Tada smo naišli na potpuno zapušteno imanje u Jagnjedovcu i kupili ga relativno jeftino jer je bilo veliko, a nitko nije želio ulagati u zemlju“, govori Helena Hećimović.
Sa suprugom Davorom, koji je tada još aktivno radio kao kirurg, krenula je u avanturu raščišćavanja imanja. „Ono je djelomično uz cestu pa smo dobili i infrastrukturu. A ostatak se nalazi na brdu. Tu su pašnjak, šumica, vinograd koji smo iskrčili…“
Iskristalizirala im se ideja da imanje pretvore u svojevrsno ogledno selo. „Kuće koje smo zatekli morali smo srušiti, ali smo izgradili iste takve, čak i s istim materijalima tamo gdje je to bilo moguće. Držali smo se tradicijskog graditeljstva. Jedan dio drvenih kuća smo doselili iz podravsko-prigorskog kraja.
Na imanju je jedna glavna kuća, zatim sirotinjska kuća koju smo uredili u stilu seoske siromašne kuće zidane blatom bez toaleta, ali autohtona i karakteristična za prvu polovinu 20. stoljeća. Imamo štagalj koji je bio glavni gospodarski objekt.“
Zbirka od 10-ak tisuća predmeta
Na vrhu brijega u sklopu imanja je klijet pretvorena u apartman uređen u tradicionalnom stilu te kuća koja je glavni smještajni objekt za djecu s četiri spavaonice. Uredili su još i mjesta za odmor za vrućina, igrališta, mali bazen, koral za konje, voćnjak…
Paralelno s uređenjem imanja, započeli su i s aktivnostima oko kampa pa je u štaglju uređen dnevni boravak za djecu. Ona na imanju ljeti provode tjedan dana učeći engleski s izvornim govornicima. „Usput uče i o životu na selu bez doticaja s bilo kakvom elektronikom“, napominje Helena.
Još jedna posebnost Sunčanog sela je zbirka 10-ak tisuća starih predmeta i alata koja se, među ostalim, sastoji od 11 kompletnih radionica raznih zanata – kovača, kolara, bačvara, kotlara, stolarske radionice, užarske zatim za tkalačku proizvodnju platna. Predmete već 20-ak godina marljivo sakuplja suprug Davor te i tako pokazuje kako se nekada živjelo na selu.
Uz pomoć prijatelja
Gostima pokazuju kako se nekad pekao kruh, kako su se izrađivali lonci ili potkove. I djeca koja ih posjete također samostalno izrade neki predmet – kućice za ptice ili kukce, hranilice i slično – i odnesu ga kući.
Hećimovići sve slobodno vrijeme provode u Jagnjedovcu jer je imanje veliko i iziskuje veliki angažman cijele obitelji. S vremenom su se Heleni i Davoru pridružila i djeca odnosno kćer i njen suprug, te nećak.
Za svoj rad Hećimovići su prošle godine nagrađeni dvjema nagradama – dobili su godišnju turističku nagradi Udruge hrvatskih putničkih agencija i časopisa Way to Croatia – Simply the Best u kategoriji Kultura te Zlatnu povelju u kategoriji Poduzetnici u ruralnom turizmu u natječaju „Suncokret ruralnog turizma“ koji provodi udruga za turizam i ruralni razvoj “Klub članova Selo”.
Izvor: Tockanai.hr