fbpx
Back
Image Alt

SAMOPOZITIVNO.COM

Bivšu kasarnu JNA pretvaraju u kuću vina i delicija

Bivša kasarna bivše JNA iznad zadarskog naselja Bokanjac postaje kuća vina i delicija. Tik uz cestu prema Ražancu i Pagu na 350 metara četvornih upravo se uređuje vinarija s barik salom i prostrana kušaonica koja će imati mogućnost odjednom ugostiti više od 100 posjetitelja.

“Točit ćemo i pjenušce”, kaže Mate Pestić, jedan od aktera ove, nesvakidašnje vinske priče na području Sjeverne Dalmacije. No, prije nego što otkrije sve novosti i “adute” vinarije Degarra, Mate nas je podsjetio kako su prije pet godina dvije obitelji Pestić (Mate i Marina) i Šulentić (Dane i Dragana) odlučili zajedničkim snagama pokušati ostvariti svoj zajednički san.

“Ujedinili smo volju, strast i znanje i krenuli u akciju”, kaže Mate. On je diplomirani ekonomist zadužen za tržište i marketing, a Dane (podrumar) i Dragana (enolog) su zaduženi za proizvodnju. Uzgred, Dragana je i certificirani ocjenjivač vina pri Ministarstvu poljoprivrede za puštanje vina u promet.

Volja, strast i znanje

Prvi korak je bio osnivanje vinarije Degarra. Ime nije slučajno izabrano, izvedeno je iz francuskog “Vin de Garage” koji je 80-tih godina prošlog stoljeća postao sinonim za male strastvene proizvođače jednih od najboljih francuskih i svjetskih vina. Baziraju se na malim serijama i tradicionalnim recepturama proizvodnje vrhunskih vina.

 

 

“Nisu očekivali tako nešto”, kaže Mate ne krijući zadovoljstvo što su vina iz njihove palete dobro prihvaćena i u inozemstvu, primjerice u Bratislavi gdje tamošnji bolji restorani drže Degarrina vina. A, otkrili su ih ovdje kod nas na ljetovanju. “Kušali, dopalo im se i naručili“, kaže Mate otkrivajući da , uz klasičnu, preferiraju i internet prodaju koja zasad sačinjava 10 posto od ukupnih količina. Kapacitet vinarije Degarra je 30.000 litara godišnje, a trenutno u arhivi i na odležavanju u drvenim bačvama imaju 14.000 litara crnih vina.

Bomary je tipično zadarska priča gdje se plodu autohtone maraške daje dodana vrijednost. Ako se priča i dalje bude dobro razvijala to će, nakon nekada glasovitog Maraskina, biti najbolja afirmacija maraške i poticaj, ne za napuštanje pa i sječu postojećih, što se događa, nego i za podizanja novih nasada u Ravnim kotarima.

“Uspjeh vina Bomary i na taj način afirmacija maraške ne znači da će sada Degarra krenuti u masovnu proizvodnju. Cilj je skrenuti pozornost i drugima da se maraška može koristiti i tržiti ne samo u svježem nego i u proizvodima s dodanom vrijednošću. Mi ostajemo dosljedni. Vinarija Degarra ostaje mala “boutique” vinarija koja proizvodi limitirane serije vrhunskih vina”, kaže Pestić. Njihov moto: novo i originalno. Ono što će ih sigurno izdvojiti na tržištu je to što će ga iznenaditi svake godine sa nekim novim proizvodom, jer su puni ideja i želje za kreiranjem nečeg novog.

Prvi zadarski pjenušac

Tako su proizveli i prvi zadarski pjenušac. “Berba 2014. godine bila je odlična za pjenušce”, kaže Dragana. Ljeto je bilo kišovito s puno vlage pa je grožđe imalo visoke kiseline, manje sladora odnosno alkohola, ali jače izražene arome. Tako je ljetos vinarija Degarra predstavila svoje nove proizvode. Pjenušce. Prvi zadarski pjenušac Primo pripremljen tradicionalnom metodom vrenja u boci od sorte Pošip. Drugi je Perla – Rosse pjenušac od sorte Plavina pripremljen također tradicionalnom metodom.

 

Mate je obećao da će i pjenušce točiti u preuređenoj bivšoj kasarni, bivše JNA. Početak priče seže i dalje u povijest, jer je, kažu, sagrađena prije Drugog svjetskog rata i koristila se kao ratni stacionar. Bivša jugo vojska istu vojarnu koristila je za skladišta, neko vrijeme, navodno, i kao biblioteku. Nakon Domovinskog rata vojarna je dospjela u vlasništvo Hrvatskih cesta Zadarske županije.

“Bivšu vojarnu namjeravamo uzeti u zakup. Uredit je i otvoriti za sve ljubitelje dobrih vina i domaćih delicija”, otkriva Mate. Zgrada se nalazi na osami, okružena stoljetnim borovima na više oko 10.000 metara četvornih pripadajućeg terena.

U blizini je i Jezerce, izvorište kojim gospodari zadarski Gradski Vodovod, a budući se vojarna koja postaje vinarija nalazi u vodozaštitnom području tu više neće biti gradnje. Buduća vinarija s bariq salom i kušaonicom, iako uz prometnicu, zapravo je na osami i kao takva pogodna za izletište Zadranima, ali i potencijalno zanimljiva destinacija agencijskim turistima. „U kušaonici ima mjesta za cijeli autobus“, govori Mate, a uz vina i pjenušce Degarra tu će se, dodaje, moći kušati maslinova ulja, sirevi, pršut, riblje delicije i svi bolji proizvodi obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva sa šireg zadarskog područja.

Dobra ideja. U svakom slučaju bolje vinarija nego kasarna. I, što još reći nego otvoriti pjenušac i – nazdraviti!

Izvor: Agroklub.com; Foto: Arif Sitnica